1 of 19 images
ATN BlazeHunter Pro 2.5-20x35mm Thermal Monocular, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH635
2 of 19 images
ATN BlazeHunter Pro 2.5-20x35mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH635LRF
3 of 19 images
ATN BlazeHunter Pro 2.5-20x35mm Thermal Monocular, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH635
4 of 19 images
ATN BlazeHunter Pro 2.5-20x35mm Thermal Monocular, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH635
5 of 19 images
ATN BlazeHunter Pro 2.5-20x35mm Thermal Monocular, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH635
6 of 19 images
ATN BlazeHunter Pro 2.5-20x35mm Thermal Monocular, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH635
7 of 19 images
ATN BlazeHunter Pro 2.5-20x35mm Thermal Monocular, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH635
8 of 19 images
ATN BlazeHunter Pro 2.5-20x35mm Thermal Monocular, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH635
9 of 19 images
ATN BlazeHunter Pro 2.5-20x35mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH635LRF
10 of 19 images
ATN BlazeHunter Pro 2.5-20x35mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH635LRF
11 of 19 images
ATN BlazeHunter Pro 2.5-20x35mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH635LRF
12 of 19 images
ATN BlazeHunter Pro 2.5-20x35mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH635LRF
13 of 19 images
ATN BlazeHunter Pro 2.5-20x35mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH635LRF
14 of 19 images
ATN BlazeHunter Pro 2.5-20x35mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH635LRF
15 of 19 images
ATN BlazeHunter Pro 2.5-20x35mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH635LRF
16 of 19 images
ATN BlazeHunter Pro 2.5-20x35mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH635LRF
17 of 19 images
ATN BlazeHunter Pro 2.5-20x35mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH635LRF
18 of 19 images
ATN BlazeHunter Pro 2.5-20x35mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH635LRF
19 of 19 images
ATN BlazeHunter Pro 2.5-20x35mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH635LRF
Tap Tap to Zoom
In Stock
2 Models AvailableIncluded Accessories
All
Search
List: $2,415.00Save $220.00
$2,195.00
SP Bucks$43.90
List: $2,745.00Save $250.00
$2,495.00
SP Bucks$49.90
Product Info for ATN BlazeHunter Pro 2.5-20x35mm Thermal Monocular
ATN BlazeHunter Pro 2.5-20x35mm Thermal Monocular belongs to our large selection of ATN Optics. Be sure to look at complete collection of Thermal Imaging Optics from ATN which we present at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for ATN BlazeHunter Pro 2.5-20x35mm Thermal Monocular:
| Manufacturer: | ATN |
| Magnification: | 2.5 - 20 x |
| Color: | Black |
| Resolution: | 1440x1080 pixels |
| Field of View, Angle: | 10 - 12.4 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Battery Life: | 14 hours |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Operating Temperature: | -22 - 122 Fahrenheit |
| Range of Detection: | 2000 m |
| Sensor Resolution: | 640x512 pixels |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 18 mK NETD |
| Dimensions: | 5.98x1.67x2.93 in |
Features of ATN BlazeHunter Pro 2.5-20x35mm Thermal Monocular
- Pro-Grade less than 18Mk NETD Image Sensor
- Video Record
- Large Full-Color High Definition Oled Display
- Long-Lasting Battery Life
- Multiple Viewing Modes
- Built-in Laser Rangefinder
- Lightweight
- Built-in Wi-Fi For Easy Sharing
- 3 Year Warranty
Package Contents:
- ATN BlazeHunter Pro 2.5-20x35mm Thermal Monocular
- ATN Pouch
- Neck Strap
- USB Cable
- Wrist Strap
- Eyecup
- Lens Tissue
- Manual
- Warranty Card