1 of 19 images
ATN Binox 6 Dual Multispectral 5.5-44x35mm Thermal Imaging Binocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 384x288, Black, MSBNB6335A
2 of 19 images
ATN Binox 6 Dual Multispectral 5.5-44x35mm Thermal Imaging Binocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 384x288, Black, MSBNB6335A
3 of 19 images
ATN Binox 6 Dual Multispectral 5.5-44x35mm Thermal Imaging Binocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 384x288, Black, MSBNB6335A
4 of 19 images
ATN Binox 6 Dual Multispectral 5.5-44x35mm Thermal Imaging Binocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 384x288, Black, MSBNB6335A
5 of 19 images
ATN Binox 6 Dual Multispectral 5.5-44x35mm Thermal Imaging Binocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 384x288, Black, MSBNB6335A
6 of 19 images
ATN Binox 6 Dual Multispectral 5.5-44x35mm Thermal Imaging Binocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 384x288, Black, MSBNB6335A
7 of 19 images
ATN Binox 6 Dual Multispectral 5.5-44x35mm Thermal Imaging Binocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 384x288, Black, MSBNB6335A
8 of 19 images
ATN Binox 6 Dual Multispectral 5.5-44x35mm Thermal Imaging Binocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 384x288, Black, MSBNB6335A
9 of 19 images
ATN Binox 6 Dual Multispectral 5.5-44x35mm Thermal Imaging Binocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 384x288, Black, MSBNB6335A
10 of 19 images
ATN Binox 6 Dual Multispectral 5.5-44x35mm Thermal Imaging Binocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 384x288, Black, MSBNB6335A
11 of 19 images
ATN Binox 6 Dual Multispectral 5.5-44x35mm Thermal Imaging Binocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 384x288, Black, MSBNB6335A
12 of 19 images
ATN Binox 6 Dual Multispectral 5.5-44x35mm Thermal Imaging Binocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 384x288, Black, MSBNB6335A
13 of 19 images
ATN Binox 6 Dual Multispectral 5.5-44x35mm Thermal Imaging Binocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 384x288, Black, MSBNB6335A
14 of 19 images
ATN Binox 6 Dual Multispectral 5.5-44x35mm Thermal Imaging Binocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 384x288, Black, MSBNB6335A
15 of 19 images
ATN Binox 6 Dual Multispectral 5.5-44x35mm Thermal Imaging Binocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 384x288, Black, MSBNB6335A
16 of 19 images
ATN Binox 6 Dual Multispectral 5.5-44x35mm Thermal Imaging Binocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 384x288, Black, MSBNB6335A
17 of 19 images
ATN Binox 6 Dual Multispectral 5.5-44x35mm Thermal Imaging Binocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 384x288, Black, MSBNB6335A
18 of 19 images
ATN Binox 6 Dual Multispectral 5.5-44x35mm Thermal Imaging Binocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 384x288, Black, MSBNB6335A
19 of 19 images
ATN Binox 6 Dual Multispectral 5.5-44x35mm Thermal Imaging Binocular w/Built-in Laser Rangefinder, 50 Hz, 384x288, Black, MSBNB6335A
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 50 Hz
- Weight:
- 1.59 lb
Code: AT-THB-ATNTI17-MSBNB6335A
MPN: MSBNB6335A
UPC: 658175928799
List: $3,185.00Save $290.00
$2,895.00
SP Bucks$57.90
Product Info for ATN Binox 6 Dual Multispectral 5.5-44x35mm 384x288px Thermal Imaging Binocular
ATN Binox 6 Dual Multispectral 5.5-44x35mm 384x288px Thermal Imaging Binocular belongs to our big variety of ATN Optics. Make sure you look at complete selection of Thermal Imaging Optics from ATN which we feature at everyday discount prices. Browse our full product selection for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for ATN Binox 6 Dual Multispectral 5.5-44x35mm 384x288px Thermal Imaging Binocular:
| Manufacturer: | ATN |
| Color: | Black |
| Battery Life: | 8 hours |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Magnification: | 5.5 - 44 x |
| Range of Detection: | 2750 m |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Minimum Focus Distance: | 5 m |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Weight: | 1.59 lb |
| Operating Temperature: | -22 - 131 Fahrenheit |
| Exit Pupil: | 20 mm |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 15 mK NETD |
| Fabric/Material: | Magnesium Alloy |
| Width: | 7.26 in |
| Field of View, Angle: | 7.53 - 5.65 degrees |
| Display Resolution: | 1920x1080 pixels |
| Sensor Resolution: | 384x288 pixels |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 5 dpt |
| Length: | 8.27 in |
| Height: | 2.17 in |
| Eye Relief: | 15 mm |
Features of ATN Binox 6 Dual Multispectral 5.5-44x35mm 384x288px Thermal Imaging Binocular
- High transmission germanium lens for sharper, brighter thermal clarity
- Ultra HD 4K CMOS day sensor with IR-assisted night vision up to 350 m
- ATN SharpIR AI-enhanced imaging for dynamic edge and contrast improvement
- Dual-View Switching for instant mode transitions between thermal, day, and night
- Integrated 1,000-yard laser rangefinder for accurate distance measurement
- Hot Point Tracking for quick target acquisition
- Wide Dynamic Range processing for enhanced visibility in complex scenes
- Multiple color palettes for personalized viewing and reduced eye fatigue
- Onboard 4K and 1080p recording with 64 GB internal storage
- Built-in Wi-Fi for live streaming and mobile connectivity
- Smart IR and DeFOG modes for adaptive lighting and visibility control
- Rugged magnesium housing with IP67 protection and tripod mount compatibility
- Dual replaceable 18650 batteries for up to 8 hours of field operation
Package Contents:
- ATN Binox 6 Dual Multispectral 5.5-44x35mm 384x288px Thermal Imaging Binocular
- Portable Bag
- 2 x 18650 Batteries
- Data Cable
- Neck Strap
- Lens Cloth
- Quick Reference Guide
- Lens Caps
- Battery Charger