1 of 3 images
Okuma SST-C-862MGH-CG SST Carbon Grip Rod SST-C-862MGH-CG
2 of 3 images
Okuma SST-C-862MGH-CG SST Carbon Grip Rod SST-C-862MGH-CG
3 of 3 images
Okuma SST-C-862MGH-CG SST Carbon Grip Rod SST-C-862MGH-CG
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Okuma SST-C-862MGH-CG SST Carbon Grip Rod SST-C-862MGH-CG has been discontinued by Okuma and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Fishing Gear yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Okuma SST-C-862MGH-CG SST Carbon Grip Rod SST-C-862MGH-CG
Okuma SST-C-862MGH-CG SST Carbon Grip Rod SST-C-862MGH-CG is part of our greater collection of Okuma Fishing Gear. You should look at entire range of Fishing Gear from Okuma that we supply at everyday low prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Okuma SST-C-862MGH-CG SST Carbon Grip Rod SST-C-862MGH-CG:
| Rod Power: | MGH |
| Rod Taper: | Fast |
| Rod Length: | 8' 6" |
| Line Weight: | 30 - 65 Braid |
| Lure Weight: | 1 ~ 6 |
| Number of Sections: | 2-pcs |
| Foregrip Length: | 3-1/2" |
| Reargrip Length: | 13-3/8" |
| Application: | H Magnum Taper |
| Number Of Guides: | 9 + Tip |
| Handle Style: | B |
Features of Okuma SST Carbon Grip Casting Rod , 8'6" Length, 2 Piece Rod, MGH POwer, Fast Action SST-C-862MGH-CG:
- Technique and species specific rod actions
- Sensitive IM-8 graphite rod blank construction
- Durable stainless steel guide frames
- Zirconium guide inserts reduce friction from braided lines
- Sturgeon rods use heavy duty boat guide frames
- 3K woven carbon fore and rear grips on all models
- Integrated compressed EVA butt cap
- Stainless steel hook keeper
Package Contents:
- Okuma SST-C-862MGH-CG SST Carbon Grip Rod SST-C-862MGH-CG