1 of 1 images
Dobyns Sierra Ultra Finesse Casting Rod, 6ft 5in, Light, Moderate, 1 Piece, SUF 650C
Tap Tap to Zoom
This item is currently on sale and has a new, lower price!
In Stock
2 Models AvailableShow with deals only:
On Sale
Length
All
Rod Action
All
Search
List: $199.99Save 19%
$161.49
SP Bucks$3.23
List: $209.99Save 10%
$188.49
SP Bucks$3.77
Product Info for Dobyns Sierra Ultra Finesse Casting Rod
Dobyns Sierra Ultra Finesse Casting Rod is part of our greater variety of Dobyns Fishing Gear. You should definitely have a look at the full variety of Fishing Gear from Dobyns that we present at everyday low prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Dobyns Sierra Ultra Finesse Casting Rod:
| Manufacturer: | Dobyns |
| Rod Type: | Casting |
| Power: | Light |
| Number of Sections: | 1 Piece |
| Line Weight: | 2 - 8 lbs |
| Lure Weight: | 1/16 - 5/16 oz |
| Water Type: | Freshwater |
| Color: | Black/Lt Blue |
| Guides: | 15 |
| Tackle Weight: | 1/16 - 5/16 oz |
Features of Dobyns Sierra Ultra Finesse Casting Rod
- High modulus graphite blanks
- Fuji Micro guides
- Fuji reel seats, Kevlar wrapping
- Balanced and splined blanks
- Portugal cork Split handle designs
- Solid carbon tip sections
Package Contents:
- Dobyns Sierra Ultra Finesse Casting Rod