1 of 2 images
Abu Garcia Zenon MG-LTX Low Profile Baitcast Reel, 8.3/1, Left, LP, ZENON MG-LTX-L
2 of 2 images
Abu Garcia Zenon MG-LTX Low Profile Baitcast Reel, 8.3/1, Right, LP, ZENON MG-LTX
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
18% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
Show In Stock Only
2 Models AvailableShow with deals only:
Bonus Bucks
Search
$579.95
SP Bucks$104.39
List: $579.95Save $19.96
$559.99
SP Bucks$11.20
Product Info for Abu Garcia Zenon MG-LTX Low Profile Baitcast Reel
Abu Garcia Zenon MG-LTX Low Profile Baitcast Reel is part of our large variety of Abu Garcia Fishing Gear. You should definitely have a look at the full range of Fishing Gear from Abu Garcia that we offer at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Abu Garcia Zenon MG-LTX Low Profile Baitcast Reel:
| Manufacturer: | Abu Garcia |
| Gear Ratio: | 8.3:1 |
| Bearing Count: | 11 |
| Reel Size: | 4.6 oz |
| Max Drag: | 11 lbs |
| Recovery: | 31 in per turn |
| Braid Capacity: | 50lbs/75yds, 30lbs/110yds, 20lbs/145yds |
| Drag: | Star Drag |
| Anti-Reverse: | Instant Anti-Reverse |
| Braking System: | Centrifugal |
| Condition: | New |
| Additional Features: | Spare Spool Material - No Spare Spool, Drag Material - Carbon Fiber |
| Weight: | 4.6 oz |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Abu Garcia Zenon MG-LTX Low Profile Baitcast Reel
- 8 stainless steel HPCR bearings + 1 roller bearing
- 2 additional CeramiLite Spool Bearings
- One piece X-Mag alloy frame
- Carbon Matrix drag system
- C6 carbon sideplates
- IVCB-4 braking system
- Infini II spool design
- Compact bent carbon handle
- Aircraft grade aluminum main gear
- Ti coated line guide reduces friction and improves durability
- Recessed reel foot
- Lube port
- Super lightweight concept (SLC) spool design
- Custom lightweight handle design
- Carbon star drag design
Package Contents:
- Abu Garcia Zenon MG-LTX Low Profile Baitcast Reel