1 of 1 images
Okuma Avenger 3000 Spinning Reel, 5.0.1, 6 Ball Bearing, Ambidextrous, AV-3000
Tap Tap to Zoom
- Hand:
- Ambidextrous
- Gear Ratio:
- 5.0:1
- Bearing Count:
- 6
- Reel Size:
- 10.1 oz
Code: OKM-F4-OKAV3000-AV-3000
MPN: AV-3000
UPC: 4718947038364
List: $59.95Save $3.96
$55.99
SP Bucks$1.12
Product Info for Okuma Avenger 3000 Spinning Reel
Okuma Avenger 3000 Spinning Reel is part of our big selection of Okuma Fishing Gear. You should definitely explore the full collection of Fishing Gear from Okuma which we provide at everyday low prices. Browse our full product selection for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Okuma Avenger 3000 Spinning Reel:
| Manufacturer: | Okuma |
| Reel Type: | Spinning |
| Water Type: | Saltwater, Freshwater |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gear Ratio: | 5.0:1 |
| Bearing Count: | 6 |
| Reel Size: | 10.1 oz |
| Max Drag: | 15.4 lbs |
| Recovery: | 26 in per turn |
| Mono Capacity: | 10lbs/160yds |
| Drag: | Multi-Disc |
| Anti-Reverse: | Quick-Set |
| Spool Material: | Aluminum |
| Braking System: | Multi-Disc |
Package Contents:
- Okuma Avenger 3000 Spinning Reel