1 of 2 images
L3 AN/PVS-24 M2124 Clip-On Night Vision Device, Gen 3 Auto Gated, Taupe, 000623
2 of 2 images
L3 AN/PVS-24 M2124 Clip-On Night Vision Device, Gen 3 Auto Gated, Taupe, 000623
Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately L3 AN/PVS-24 M2124 Clip-On Night Vision Device is not listed by Shoptics.You can also explore other items in the Optics, Night Vision Optics yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for L3 AN/PVS-24 M2124 Clip-On Night Vision Device
L3 AN/PVS-24 M2124 Clip-On Night Vision Device belongs to our large selection of L-3 Infrared Products Night Vision Optics. Be sure to have a look at the full variety of Night Vision Optics from L3 which we supply at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for L3 AN/PVS-24 M2124 Clip-On Night Vision Device:
| Technology: | Generation III Auto-Gated |
| Magnification: | 1x |
| Field of View: | 13° |
| Objective: | 55 mm |
| Weight: | 1.7 lbs |
| Dimensions: | 2.9" x 3.5" x 5.8" |
| Power Source: | 1 x 3V Lithium |
| Warranty: | 1 Year Limited |
Features of L3 AN/PVS-24 M2124 Clip-On Night Vision Device:
- Eliminates the typical requirement of removing a primary (day) sighting system
- Mounts in line with a standard day optical sight
- Eliminates the need to re-zero
- Maintains a user's consistent eye relief and shooting position
- Retains user muscle memory
- Locking quick-disconnect, single-throw lever mounting system provide
- Easily attaches to a MIL-STD-1913 rail interface system
- The unit may also be used as a hand-held observation device
Package Contents:
- L3 AN/PVS-24 M2124 Clip-On Night Vision Device
- Quick-Disconnect Mount
- Batteries
- Lens Tissue
- Adjustment Wrenches
- Soft Case
- Ops Manual