03:40
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Armasight Sirius
1 of 6 images
Armasight Sirius QS MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2Plus Quick Silver White Phosphor Manual Gain
2 of 6 images
Armasight Sirius QS MG Multi-Purpose NV Monocular
3 of 6 images
Armasight Sirius QSi MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2Plus Quick Silver White Phosphor Manual Gain NSMSIRIUS1QMII1
4 of 6 images
Armasight Sirius QS MG Multi-Purpose NV Monocular
5 of 6 images
Armasight Sirius QS MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2Plus Quick Silver White Phosphor Manual Gain
6 of 6 images
Armasight Sirius QS MG Multi-Purpose NV Monocular
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Product Discontinued by Manufacturer
Armasight Sirius QS MG Multi-Purpose NV Monocular has been discontinued by Armasight and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics, Night Vision Optics yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Armasight Sirius QS MG Multi-Purpose NV Monocular
Armasight Sirius QS MG Multi-Purpose NV Monocular belongs to our big selection of Armasight Optics. You should browse the entire line of Night Vision Optics from Armasight that we offer at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the tools and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Armasight Sirius QS MG Multi-Purpose Night Vision Monocular:
| IIT Generation: | GEN 2+ |
| Resolution: | 45-64 lp/mm |
| Magnification: | 1x standard; 3x, 5x, 8x optional |
| Multi-Purpose System: | Yes |
| Photocathode Type: | Multi-Alkali |
| Battery Life: | 60 hrs |
| Lens System: | F1.2, 24 mm |
| FOV: | 40 |
| Range of Focus: | 0.25 to Infinity |
| Diopter Adjustment: | -5, +5 dpt |
| Controls: | Direct |
| Automatic Brightness Control: | No |
| Bright Light Cut-off: | Yes |
| Automatic Shut-off System: | Yes |
| Infrared Illuminator: | Yes (built in) |
| IR Indicator: | Yes (in FOV) |
| Low Battery Indicator: | Yes (in FOV) |
| Power Supply: | 1x 3 V lithium, or 1x 1.5 V AA Alkaline |
| Environmental Rating: | Waterproof / MIL-810F Compliant |
| Operating Temperature: | -51 to +49 C |
| Storage Temperature: | -50 to +70 C |
| Dimensions: | 157 x 60 x 75 / 6.2 x 2.4 x 2.9 (LxWxH, mm/in) |
| Weight: | 0.46 kg/ 1.0 lbs |
| Warranty: | 2 Years |
Features of Armasight Sirius QS MG Multi-Purpose Night Vision Monocular:
- Compact, rugged design
- Waterproof
- Head mountable for hands-free usage
- Manual Gain Control
- Bright light cut-off
- Ergonomic, simple, easy to operate controls
- Adaptable for use with cameras
- Built-in Infrared illuminator and flood lens
- Life Tracker System available for measuring hours of operation (optional)
Package Contents:
- Armasight Sirius QS MG Multi-Purpose Night Vision Monocular