1 of 4 images
Armasight Command/Pro 336 3-12x42, 60Hz Thermal Imaging Bi-Ocular, FLIR Tau 2 - 336x256 60Hz Core 17 micron, 42mm Lens TAT176BN4HELI31
2 of 4 images
Armasight Command/Pro 336 3-12x42, 60Hz Thermal Imaging Bi-Ocular, FLIR Tau 2 - 336x256 60Hz Core 17 micron, 42mm Lens TAT176BN4HELI31
3 of 4 images
Armasight Command/Pro 336 3-12x42, 60Hz Thermal Imaging Bi-Ocular, FLIR Tau 2 - 336x256 60Hz Core 17 micron, 42mm Lens TAT176BN4HELI31
4 of 4 images
Armasight Command 336 3-12x50, 60Hz Thermal Imaging Bi-Ocular, FLIR Tau 2 - 336x256 60Hz Core 17 micron, 50mm Lens TAT176BN4HELI31
Tap Tap to Zoom
Documents
In Stock
2 Models AvailableCondition
All
Search
List: $4,590.00Save 74%
$1,199.00
SP Bucks$23.98
List: $4,590.00Save 67%
$1,499.00
SP Bucks$29.98
Product Info for Armasight Command 336 3-12x50mm Thermal Imaging Bi-Ocular
Armasight Command 336 3-12x50mm Thermal Imaging Bi-Ocular belongs to our larger variety of Armasight Optics. Make sure to look at entire selection of Thermal Imaging Optics from Armasight that we provide at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Armasight Command 336 3-12x50mm Thermal Imaging Bi-Ocular:
| Manufacturer: | Armasight |
| Color: | Black |
| Battery Type: | CR123A |
| Refresh Rate: | 60 Hz |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Battery Quantity: | 2 |
| Exit Pupil: | 10 mm |
| Magnification Type: | Variable |
| Last Chance: | Yes |
| Sensor Resolution: | 336x256 pixels |
| Eye Relief: | 45 mm |
| Length: | 10.1 in |
| Height: | 2.9 in |
| Width: | 4.3 in |
Features of Armasight Command 336 3-12x50mm Thermal Imaging Bi-Ocular
- User selectable NTS C or PAL format
- Easy and Intuitive Drop-down user interface
- Color Modes: White Hot/ Black Hot/ Rainbow/ Various Color modes
- Extended operation time with optional external battery power supply
- Recording: video output /optional Video Recorder with onboard replay
- Water Resistant, CNC machined aircraft-aluminum alloy construction
- Rapid start-up
Package Contents
- Armasight Command 336 3-12x50mm Thermal Imaging Bi-Ocular