1 of 8 images
Armasight PVS-14 Multi-Purpose Night Vision Monocular w/ 3x Lens, High Performance Gen 3 Ghost White Phosphor IIT, Black, Black, NAMPVS1401G9DBB1
2 of 8 images
Armasight PVS-14 Multi-Purpose Night Vision Monocular w/ 3x Lens, High Performance Gen 3 Ghost White Phosphor IIT, Black, Black, NAMPVS1401G9DBB1
3 of 8 images
Armasight PVS-14 Multi-Purpose Night Vision Monocular w/ 3x Lens, High Performance Gen 3 Ghost White Phosphor IIT, Black, Black, NAMPVS1401G9DBB1
4 of 8 images
Armasight PVS-14 Multi-Purpose Night Vision Monocular w/ 3x Lens, High Performance Gen 3 Ghost White Phosphor IIT, Black, Black, NAMPVS1401G9DBB1
5 of 8 images
Armasight PVS-14 Multi-Purpose Night Vision Monocular w/ 3x Lens, High Performance Gen 3 Ghost White Phosphor IIT, Black, Black, NAMPVS1401G9DBB1
6 of 8 images
Armasight PVS-14 Multi-Purpose Night Vision Monocular w/ 3x Lens, High Performance Gen 3 Ghost White Phosphor IIT, Black, Black, NAMPVS1401G9DBB1
7 of 8 images
Armasight PVS-14 Multi-Purpose Night Vision Monocular w/ 3x Lens, High Performance Gen 3 Ghost White Phosphor IIT, Black, Black, NAMPVS1401G9DBB1
8 of 8 images
Armasight PVS-14 Multi-Purpose Night Vision Monocular w/ 3x Lens, High Performance Gen 3 Ghost White Phosphor IIT, Black, Black, NAMPVS1401G9DBB1
Tap Tap to Zoom
- Night Vision Generation:
- 3
- Image Intensifier Tube:
- High Performance (HP)
- System/Lens Resolution:
- 64 - 72 lp/mm
- Diopter Adjustment Range:
- -6 - 2 dpt
- Weight:
- 12.4 oz
- Condition:
- New
- Color:
- Black
- Operating Temperature:
- -40 - 50 Celsius, -40 - 122 Fahrenheit
- Image Intensifier Color:
- White Phosphor
Code: 0A-NVN-KT3-NAMPVS1401G9DBB1
MPN: NAMPVS1401G9DBB1
UPC: 810081912839
$4,499.00
SP Bucks$89.98
Product Info for Armasight PVS-14 1x27mm Multi-Purpose Night Vision Monocular w/ 3x Lens
Armasight PVS-14 1x27mm Multi-Purpose Night Vision Monocular w/ 3x Lens belongs to our big variety of Armasight Optics. Be sure to have a look at the entire selection of Night Vision Optics from Armasight which we supply at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Armasight PVS-14 1x27mm Multi-Purpose Night Vision Monocular w/ 3x Lens:
| Manufacturer: | Armasight |
| Night Vision Generation: | 3 |
| Image Intensifier Tube: | High Performance (HP) |
| System/Lens Resolution: | 64 - 72 lp/mm |
| Field of View, Angle: | 40 degrees |
| Diopter Adjustment Range: | -6 - 2 dpt |
| Battery Type: | AA |
| Weight: | 12.4 oz |
| Condition: | New |
| Magnification: | 1 x |
| Color: | Black |
| Objective Lens Diameter: | 27 mm |
| Field of View, Linear: | 218.38 ft at 100 yds |
| Length: | 114 mm |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Operating Temperature: | -40 - 50 Celsius, -40 - 122 Fahrenheit |
| Image Intensifier Color: | White Phosphor |
| Width: | 51 mm |
| Battery Quantity: | 1 |
| Height: | 57 mm |
Package Contents:
- Armasight PVS-14 1x27mm Multi-Purpose Night Vision Monocular w/ 3x Lens
- PVS-14 Night Vision Monocular
- 3x Mag Lens
- Lens Cap
- Eyecup
- Sacrificial Window
- Demist Shield
- Tethering Cord
- J-Arm Helmet/Head Mount Adapter
- Head Mount Assembly ("Skullcrusher")
- Product Manual
- Lens Cloth
- Soft Carrying Case
- AA Battery