02:24
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
SureFire Legacy Video
1 of 13 images
SureFire Stiletto Multi-Output Rechargeable Pocket LED Flashlight, 650 Lumens, Black PLR-A
2 of 13 images
SureFire Stiletto Multi-Output Rechargeable Pocket LED Flashlight, 650 Lumens, Black PLR-A
3 of 13 images
SureFire Stiletto Multi-Output Rechargeable Pocket LED Flashlight, 650 Lumens, Black PLR-A
4 of 13 images
SureFire Stiletto Multi-Output Rechargeable Pocket LED Flashlight, 650 Lumens, Black PLR-A
5 of 13 images
SureFire Stiletto Multi-Output Rechargeable Pocket LED Flashlight, 650 Lumens, Black PLR-A
6 of 13 images
SureFire Stiletto Multi-Output Rechargeable Pocket LED Flashlight, 650 Lumens, Black PLR-A
7 of 13 images
SureFire Stiletto Multi-Output Rechargeable Pocket LED Flashlight, 650 Lumens, Black PLR-A
8 of 13 images
SureFire Stiletto Multi-Output Rechargeable Pocket LED Flashlight, 650 Lumens, Black, PLR-A
9 of 13 images
SureFire Stiletto Multi-Output Rechargeable Pocket LED Flashlight, 650 Lumens, Black PLR-A
10 of 13 images
SureFire Stiletto Multi-Output Rechargeable Pocket LED Flashlight, 650 Lumens, Black PLR-A
11 of 13 images
SureFire Stiletto Multi-Output Rechargeable Pocket LED Flashlight, 650 Lumens, Black PLR-A
12 of 13 images
SureFire Stiletto Multi-Output Rechargeable Pocket LED Flashlight, 650 Lumens, Black PLR-A
13 of 13 images
SureFire Stiletto Multi-Output Rechargeable Pocket LED Flashlight, 650 Lumens, Black PLR-A
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 650 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Lithium Polymer
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
Code: FS-FL-PLR-PLR-A
MPN: PLR-A
UPC: 084871326940
List: $129.00
Add to Cart for Your Special Price
SP Bucks$2.30
Product Info for SureFire Stiletto Multi Output Rechargeable Pocket LED Flashlight
SureFire Stiletto Multi Output Rechargeable Pocket LED Flashlight belongs to our large collection of SureFire Lights. Make sure to look at entire selection of Lights from SureFire which we supply at everyday discount prices. Browse our full product selection for the equipment and products you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for SureFire Stiletto Multi Output Rechargeable Pocket LED Flashlight:
| Manufacturer: | SureFire |
| Flashlight Application: | Duty, Tactical |
| Color: | Black |
| Finish: | Mil-Spec Hard Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 650 lumens |
| Battery Life: | 1.75 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Diameter: | 0.8 in |
| Length: | 4.45 in |
| Weight: | 2.8 oz |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Polymer |
| Included Accessories: | Standard |
| Condition: | New |
Features of SureFire Stiletto Multi Output Rechargeable Pocket LED Flashlight
- High-performance LED and MaxVision Beam reflector projects a wide flood beam ideal for situational awareness
- Primary switch activates high, medium and low light output for a wide variety of tasks
- Tactical switch activates high output and an optional tactical strobe when white light is used as a fighting tool
- Mode switch programs activation sequences to choose between tactical and/or task illumination preferences
- Integrated MICRO-USB rechargeable lithium polymer battery is environmentally friendly and reduces the cost of operation
- LED Fuel Gauge for tracking battery charge/discharge status
- Mil-Spec hard anodized aluminum head assembly is corrosion resistant and durable
- Melonite coated, spring steel pocket clip for bezel up, everyday carry quick access
- Compact, lightweight polymer body passes IPX7 water testing to one meter for 30 minutes
Package Contents:
- SureFire Stiletto Multi Output Rechargeable Pocket LED Flashlight