02:24
03:12
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
SureFire Legacy Video
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
The Next Generation Of SureFire Tactical Flashlights
1 of 3 images
Surefire 6PX Tactical Single-Output LED Flashlight, Black, 600 Lumens, 6PX-C-BK
2 of 3 images
Surefire 6PX Tactical Single-Output LED Flashlight, Black, 600 Lumens, 6PX-C-BK
3 of 3 images
SureFire 6PX Tactical Single Output LED Flashlight, 600 Lumens, Black, NSN 6230-01-623-4223, 6PX-C-BK
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 600 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- CR123A
- Included Accessories:
- Batteries
- Condition:
- New
Code: FS-FL-6PXTAC-6PX-C-BK
MPN: 6PX-C-BK
UPC: 084871320283
List: $125.00
Add to Cart for Your Special Price
SP Bucks$2.26
Product Info for SureFire 6PX Tactical Single Output LED Flashlight, 600 Lumens
SureFire 6PX Tactical Single Output LED Flashlight, 600 Lumens is part of our large selection of SureFire Lights. Don't forget to look into the entire line of Lights from SureFire that we provide at everyday discount prices. Browse our full product selection for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for SureFire 6PX Tactical Single Output LED Flashlight, 600 Lumens:
| Manufacturer: | SureFire |
| Flashlight Application: | Tactical |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 600 lumens |
| Battery Life: | 2.5 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Bezel Diameter: | 1.25 in |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Length: | 5.2 in |
| Weight: | 5.2 oz |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123A |
| Included Accessories: | Batteries |
| Condition: | New |
Features of SureFire 6PX Tactical Single Output LED Flashlight, 600 Lumens
- Virtually indestructible LED emitter regulated to maximize light output and runtime
- Two output levelshigh for maximum light, low for extended runtime
- Precision micro-textured reflector creates smooth, optimized beam
- Tough polycarbonate window resists impact
- High-strength aerospace aluminum body, Mil-Spec hard-anodized for extreme durability
- Dual-output tailcap click switchpress for momentary-on low, click for constant-on low, return to off then press or click again for high
- WeatherproofO-ring and gasket sealed
- Includes high-energy 123A batteries with 10-year shelf life
Package Contents:
- SureFire 6PX Tactical Single Output LED Flashlight, 600 Lumens