Tap Tap to Zoom
SeaLife DC Series Fisheye Lens has been discontinued by SeaLife and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Camera Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
| Optical construction: | 4 elements / 4 groups |
| Angle of view: | DC1400 |
| Optical coatings: | Air-to-glass surfaces fully multi-coated with anti-reflective deposition coating |
| Magnification ratio: | 0.60x |
| Attachment method: | Snap-on lens ring attaches to all SeaLife DC cameras while underwater (Note |
| Focus ranges: | Maintains camera's focusing range |
| Lens weight (lens only): | 392 grams / 13.8 ounces |
| Lens dimensions: | 1.8" x 3.8" x 3.8" (4.6cm x 9.7cm x 9.7cm) |
| Depth: | Individually depth tested to 200' (60 m) |
| Buoyancy: | Negative |
| Warranty: | 1 year limited warranty |
| Packaging dimension: | 3.5" x 3.5" x 4.0" 8.9cm x 8.9cm x 10.1cm |
| Packaging weight: | 450 grams / 1 lb |