1 of 6 images
ATN AMT Night Star Night Vision Scope - includes everything shown
2 of 6 images
ATN AMT Night Star 1st Gen Night Vision Monocular NVMNNSTR10 (11071)
3 of 6 images
ATN AMT Night Star 1st Gen Night Vision Monocular 11071
4 of 6 images
ATN AMT Night Star Gen. 1 Night Vision Scope NVMNNSTR10
5 of 6 images
ATN Night Star Night Vision Monocular
6 of 6 images
ATN AMT Night Star 1st Gen Night Vision Monocular - package
Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately ATN AMT Night Star 1st Gen Night Vision Monocular NVMNNSTR10 (11071) is not listed by Shoptics.You can also explore other items in the Optics, Night Vision Optics yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for ATN AMT Night Star 1st Gen Night Vision Monocular NVMNNSTR10 (11071)
ATN AMT Night Star 1st Gen Night Vision Monocular NVMNNSTR10 (11071) is part of our larger selection of ATN Optics. Make sure to take a look at the complete variety of Night Vision Optics from ATN which we present at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the gear and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for ATN Night Star First Gen Monocular:
| Standard Diopter adjustment: | +/- 5 |
| Magnification: | 1.5X (Optional 3X, 4X, 8X) Intensifier tube High Res. 1st GEN + |
| Detection range: | 150m |
| Recognition range: | 100m |
| Light gain: | 35,000 MAX |
| Lens system: | 6 (9) Element, F1.2, 35mm |
| FOV: | 20 Resolution 40 lp/mm |
| Range of focus: | 3' to Infinity |
| Controls: | Direct |
| Power supply: | One 3 Volt Lithium |
| Battery life: | 10-20 Hours |
| Dimensions: | 137 X 87 X 43 mm |
| Weight: | 9.5 oz |
Features of ATN AMT Nightstar NVMNSTR10:
- Incredible level of clarity for a first generation night vision device
- Works in complete darkness, with no ambient light needed
Package Contents:
- ATN AMT Night Star 1st Gen Night Vision Monocular NVMNNSTR10 (11071)
- Instruction Manual & CD guide
- Lens Cap
- Lens Tissue
- One Lithium Battery
- Packing box
- Soft carrying Case
- Warranty card