1 of 15 images
ATN PVS14-3WPT 1x27mm Night Vision Monoculars, Gen 3, High-Performance, Auto-Gated/Thin-Filmed, Black, NVMPPVS143W
2 of 15 images
ATN PVS14/6015-3W, Multi-purpose Night Vision Monocular, Gen 3, White Phosphor Tech, NVMPPVS143W
3 of 15 images
ATN PVS14/6015-3W, Multi-purpose Night Vision Monocular, Gen 3, White Phosphor Tech, NVMPPVS143W
4 of 15 images
ATN PVS14/6015-3W, Multi-purpose Night Vision Monocular, Gen 3, White Phosphor Tech, NVMPPVS143W
5 of 15 images
ATN PVS14/6015-3W, Multi-purpose Night Vision Monocular, Gen 3, White Phosphor Tech, NVMPPVS143W
6 of 15 images
ATN PVS14/6015-3W, Multi-purpose Night Vision Monocular, Gen 3, White Phosphor Tech, NVMPPVS143W
7 of 15 images
ATN PVS14/6015-3W, Multi-purpose Night Vision Monocular, Gen 3, White Phosphor Tech, NVMPPVS143W
8 of 15 images
ATN PVS14/6015-3W, Multi-purpose Night Vision Monocular, Gen 3, White Phosphor Tech, NVMPPVS143W
9 of 15 images
ATN PVS14/6015-3W, Multi-purpose Night Vision Monocular, Gen 3, White Phosphor Tech, NVMPPVS143W
10 of 15 images
ATN PVS14/6015-3W, Multi-purpose Night Vision Monocular, Gen 3, White Phosphor Tech, NVMPPVS143W
11 of 15 images
ATN PVS14/6015-3W, Multi-purpose Night Vision Monocular, Gen 3, White Phosphor Tech, NVMPPVS143W
12 of 15 images
ATN PVS14/6015-3W, Multi-purpose Night Vision Monocular, Gen 3, White Phosphor Tech, NVMPPVS143W
13 of 15 images
ATN PVS14/6015-3W, Multi-purpose Night Vision Monocular, Gen 3, White Phosphor Tech, NVMPPVS143W
14 of 15 images
ATN PVS14/6015-3W, Multi-purpose Night Vision Monocular, Gen 3, White Phosphor Tech, NVMPPVS143W
15 of 15 images
ATN PVS14/6015-3W, Multi-purpose Night Vision Monocular, Gen 3, White Phosphor Tech, NVMPPVS143W
Tap Tap to Zoom
Documents
- Night Vision Generation:
- 3
- System/Lens Resolution:
- 64 - 72 lp/mm
- Diopter Adjustment Range:
- -5 - 2 dpt
- Weight:
- 0.78 lb
- Additional Features:
- USA Gen 3, High-Performance, Auto-Gated/Thin-Filmed
- Color:
- Black
- Operating Temperature:
- -40 - 55 Celsius
Code: AT-NVN-TD8H3X-NVMPPVS143W
MPN: NVMPPVS143W
UPC: 658175115243
List: $3,995.00Save $186.00
$3,809.00
SP Bucks$76.18
Product Info for ATN PVS14-3W Night Vision Monocular, 40 FOV
ATN PVS14-3W Night Vision Monocular, 40 FOV is part of our large selection of ATN Optics. Remember to look into the entire selection of Night Vision Optics from ATN that we feature at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for ATN PVS14-3W Night Vision Monocular, 40 FOV:
| Manufacturer: | ATN |
| Night Vision Generation: | 3 |
| System/Lens Resolution: | 64 - 72 lp/mm |
| Field of View, Angle: | 40 degrees |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 2 dpt |
| Battery Type: | AA |
| Weight: | 0.78 lb |
| Additional Features: | USA Gen 3, High-Performance, Auto-Gated/Thin-Filmed |
| Magnification: | 1 x |
| Color: | Black |
| Objective Lens Diameter: | 27 mm |
| Length: | 4.5 in |
| Focus Range: | 0.25 yds to infinity |
| Eye Relief: | 25 mm |
| Exit Pupil: | 25 mm |
| Optical Coating: | Proshield |
| Battery Life: | 50 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Operating Temperature: | -40 - 55 Celsius |
| Battery Quantity: | 1 |
Features of ATN PVS14-3W Night Vision Monocular, 40 FOV
- Mil-Std-810
- Lightweight
- Brightness Control
- Bright Light Cut-Off
- Waterproof
- Handheld Or Headmounted As Single Eye Goggle
Package Contents:
- ATN PVS14-3W Night Vision Monocular, 40 FOV
- Instruction Manual
- Lens Tissue
- Soft Carrying Case
- Neck Cord
- Eyecup
- 1x Lithium Battery (AA)
- Sacrificial Filter
- Head Mount Assembly
- Demist Shield