01:49
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Armasight Spark
1 of 1 images
Armasight Spark X Dual Tube Night Vision Goggle CORE IIT, 60-70 lp/mm NSGSPARKX1CCIC1
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Product Discontinued by Manufacturer
Armasight Spark X CORE IIT 1x35mm Dual Tube Night Vision Goggle has been discontinued by Armasight and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics, Night Vision Optics yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Armasight Spark X CORE IIT 1x35mm Dual Tube Night Vision Goggle
Armasight Spark X CORE IIT 1x35mm Dual Tube Night Vision Goggle is part of our big variety of Armasight Optics. Remember to have a look at the complete variety of Night Vision Optics from Armasight that we feature at everyday low prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Armasight Spark-X CORE IIT Dual Tube Water-resistant NV Goggles:
| IIT Generation: | CORE Technology |
| Resolution: | 60-70 lp/mm |
| Magnification: | 1x |
| Exit Pupil Diameter, mm: | 8 |
| Eye Relief, mm: | 20 |
| Lens System: | F1.7, 35mm |
| FOV: | 30° |
| Range of Focus: | 0.25 to infinity |
| Diopter Adjustment: | +5 to -5 |
| Controls: | Direct |
| Battery Life: | 40 Hrs |
| Infrared Illuminator: | Yes (built in with flood lens) |
| IR Indicator: | Yes |
| Power Supply: | CR123 Lithium 3V (1) or CR123 type CR123 Lithium 3V (1) or CR123 type |
| Environmental Rating: | Water Resistant |
| Operating Temperature: | -40 to +50°C |
| Dimensions: | 161 x 142 x 63 / 6.3 x 5.6 x 2.5 (LxWxH, mm/in) |
| Weight: | 0.75 / 1.65 (kg/lbs) |
| Warranty: | 2 Years |
Features of Armasight X CORE IIT Dual Tube Weapon-Mountable NV Goggle:
- Compact, rugged design
- Weapon mountable
- Head or helmet mountable for hands-free usage
- Ergonomic, simple, easy to operate controls
- Utilizes single CR123A lithium battery
- Adaptable for use with cameras
- Built-in Infrared illuminator
- Water resistant
Package Contents:
- Armasight Spark X Dual Tube Night Vision Goggle CORE IIT, 60-70 lp/mm