00:30
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Armasight Warden 640
1 of 7 images
Armasight Warden 640 Thermal Imaging Monocular, 2x35mm, 60Hz, 640x480, Gray, TAVT66CN3WARD102
2 of 7 images
Armasight Warden 640 Thermal Imaging Monocular, 2x35mm, 60Hz, 640x480, Gray, TAVT66CN3WARD102
3 of 7 images
Armasight Warden 640 Thermal Imaging Monocular, 2x35mm, 60Hz, 640x480, Gray, TAVT66CN3WARD102
4 of 7 images
Armasight Warden 640 Thermal Imaging Monocular, 2x35mm, 60Hz, 640x480, Gray, TAVT66CN3WARD102
5 of 7 images
Armasight Warden 640 Thermal Imaging Monocular, 2x35mm, 60Hz, 640x480, Gray, TAVT66CN3WARD102
6 of 7 images
Armasight Warden 640 Thermal Imaging Monocular, 2x35mm, 60Hz, 640x480, Gray, TAVT66CN3WARD102
7 of 7 images
Armasight Warden 640 Thermal Imaging Monocular, 2x35mm, 60Hz, 640x480, Gray, TAVT66CN3WARD102
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
- Magnification:
- 2 x
- Color:
- Gray
- Refresh Rate:
- 60 Hz
- Condition:
- Used
- Condition Quality:
- Excellent
- Condition Details:
- Open Box
Code: 0A-THM-WD1-TAVT66CN3WARD102-EDEMO-OB-B
MPN: TAVT66CN3WARD102-EDEMO
Final Sale
List: $3,799.00Save 21%
$2,999.00
SP Bucks$59.98
Product Info for Armasight Warden 640 2x35mm Thermal Imaging Monocular
Armasight Warden 640 2x35mm Thermal Imaging Monocular is part of our large selection of Armasight Optics. Remember to browse the entire selection of Thermal Imaging Optics from Armasight which we provide at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Armasight Warden 640 2x35mm Thermal Imaging Monocular:
| Manufacturer: | Armasight |
| Magnification: | 2 x |
| Color: | Gray |
| Field of View, Linear: | 116.64 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 22 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Width: | 2.98 in |
| Length: | 5.5 in |
| Height: | 3.32 in |
| Battery Type: | CR123A |
| Weight: | 448 g |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Refresh Rate: | 60 Hz |
| Condition: | Used |
| Operating Temperature: | -40 - 50 Celsius, -40 - 122 Fahrenheit |
| Condition Quality: | Excellent |
| Range of Detection: | 1300 m |
| Sensor Resolution: | 640x480 pixels |
| Condition Details: | Open Box |
| Battery Quantity: | 2 |
| Diopter Adjustment Range: | -6 - 2 dpt |
Package Contents:
- Armasight Warden 640 2x35mm Thermal Imaging Monocular
- Neck Lanyard
- USB-C Cable
- 2 x CR123A Batteries
- Lens Cloth
- Soft Case
- Product Manual