03:40
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Armasight Sirius
1 of 4 images
Armasight Sirius SD MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2Plus Standard Definition Manual Gain, Black
2 of 4 images
Armasight Sirius SD MG Multi-Purpose NV Monocular
3 of 4 images
Armasight Sirius SDi MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2Plus Standard Definition NSMSIRIUS12MIS1
4 of 4 images
Armasight Sirius SD MG Multi-Purpose NV Monocular
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Product Discontinued by Manufacturer
Armasight Sirius SD MG Multi-Purpose NV Monocular has been discontinued by Armasight and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics, Night Vision Optics yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Armasight Sirius SD MG Multi-Purpose NV Monocular
Armasight Sirius SD MG Multi-Purpose NV Monocular belongs to our big collection of Armasight Optics. You should have a look at the entire variety of Night Vision Optics from Armasight that we offer at everyday discount prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Armasight Sirius SD MG Multi-Purpose Night Vision Monocular:
| IIT Generation: | Gen 2+ |
| Resolution: | 45-51 lp/mm |
| Magnification: | 1x standard; 3x, 5x, 8x optional |
| Total Darkness IR System: | Yes |
| Multi-Purpose System: | Yes |
| Photocathode Type: | Multi-Alkali |
| Battery Life: | 60 hrs |
| Lens System: | F1.2, 24 mm |
| FOV: | 40 |
| Range of Focus: | 0.25 to Infinity |
| Diopter Adjustment: | -5, +5 dpt |
| Controls: | Direct |
| Bright Light Cut-off: | Yes |
| Automatic Shut-off System: | Yes |
| Infrared Illuminator: | Yes (built in with flood lens) |
| IR Indicator: | Yes (in FOV) |
| Low Battery Indicator: | Yes (in FOV) |
| Power Supply: | 1x 3 V lithium, or 1x 1.5 V AA Alkaline |
| Environmental Rating: | Waterproof / MIL-810F Compliant |
| Operating Temperature: | -51 to +49 C |
| Storage Temperature: | -50 to +70 C |
| Dimensions: | 157 x 60 x 75 / 6.2 x 2.4 x 2.9 (LxWxH, mm/in) |
| Weight: | 0.46 kg/ 1.0 lbs |
| Warranty: | 2 Years |
Features of Armasight Sirius SD MG Multi-Purpose Night Vision Monocular:
- Compact, rugged design
- Waterproof
- Head mountable for hands-free usage
- Manual Gain Control
- Bright light cut-off
- Ergonomic, simple, easy to operate controls
- Adaptable for use with cameras
- Built-in Infrared illuminator and flood lens
- Life Tracker System available for measuring hours of operation (optional)
Package Contents:
- Armasight Sirius SD MG Multi-Purpose Night Vision Monocular