1 of 5 images
Armasight PVS-14 QS-HD Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2+ Quick Silver High Definition White Phosphor w/Manual Gain NAMPVS1401Q9DH1
2 of 5 images
Armasight PVS14/6015-HD Multi- Night Visi Mocular High def 2, 51-72 lp/mm NAM601500129DH1
3 of 5 images
Armasight PVS14 QS Gen 2+ Night Vision Monocular, Chrome Black & White Tube NAMPVS1401Q9DI1
4 of 5 images
Armasight PVS14 QS Gen 2+ Night Vision Monocular, Chrome Black & White Tube NAMPVS1401Q9DI1
5 of 5 images
2015 Brilliance Awards Armasight 6015 Night Vision Scope
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Armasight PVS-14 QS Gen 2+ Night Vision Monocular with Manual Gain has been discontinued by Armasight and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics, Night Vision Optics yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Armasight PVS-14 QS Gen 2+ Night Vision Monocular with Manual Gain
Armasight PVS-14 QS Gen 2+ Night Vision Monocular with Manual Gain belongs to our big collection of Armasight Optics. You should definitely check out the complete line of Night Vision Optics from Armasight which we present at everyday low prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Armasight PVS-14 QS Generation II+ NV Monocular w/ IR Illuminator:
| Night Vision Generation: | 2+ |
| Resolution: | 47-54 lp/mm |
| Magnification: | 1x |
| Field of View: | 40° |
| Focus Range: | 0.25m to infinity |
| Dimensions (LxWxH): | 4.5" x 2" x 2.3" |
| Weight: | 0.8 lbs |
| Waterproof: | Yes |
Features of ArmaSight PVS-14 Generation 2 Plus Night Vision Monocular:
- Highly efficient night vision monocular by Armasight
- Compact and rugged design
- Waterproof body
- Hand-held use
- Can be helmet or head-mounted with optional accessories
- Ergonomic, simple, and easy to operate digital control scheme
- Built in infrared illuminator with flood lens
- Generation 2+ night vision technology
Package Contents:
- Armasight PVS-14 QS Gen 2+ Night Vision Monocular