1 of 1 images
Armasight PVS-14 / 6015 3 Bravo Multi-Purpose NV Monocular Gen 3, NAM601500136DB1
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Armasight PVS-14/6015 1x Bravo Night Vision Monocular has been discontinued by Armasight and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics, Night Vision Optics yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Armasight PVS-14/6015 1x Bravo Night Vision Monocular
Armasight PVS-14/6015 1x Bravo Night Vision Monocular is part of our massive variety of Armasight Optics. You should look at complete range of Night Vision Optics from Armasight which we offer at everyday low prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Armasight PVS14/6015 Bravo GEN 3 Multi-purpose night vision monocular:
| IIT Generation: | Gen 3 |
| Resolution: | 57-64 lp/mm |
| Magnification: | 1x |
| Total Darkness IR System: | Yes |
| Multi-Purpose System: | Yes |
| Battery Life: | 50 hrs |
| Lens System: | F1.2 |
| FOV: | 40° |
| Range of Focus: | 0.25 to infinity |
| Diopter Adjustment: | -2 to +6 dpt |
| Controls: | Direct |
| Automatic Brightness Control: | Yes |
| Bright Light Cut-off: | Yes |
| Automatic Shut-off System: | Yes |
| Infrared Illuminator: | Yes (built in with flood lens) |
| IR Indicator: | Yes (in FOV) |
| Low Battery Indicator: | Yes (in FOV) |
| Power Supply: | 1x AA 1.5V |
| Environmental Rating: | Waterproof and weatherproof |
| Operating Temperature: | -40 to +50 °C |
| Storage Temperature: | -50 to +60 °C |
| Dimensions: | 114x 51 x 57 / 4.5 x 2 x 2.25 (LxWxH, mm/in) |
| Weight: | 0.35 / 12.4 (kg/lbs) |
| Warranty: | 2 Years |
Features of Armasight Bravo PVS14 Gen Three Night Vision Monocular:
- Compact, rugged design
- Waterproof
- Head or helmet mountable for hands-free usage
- Ergonomic, simple, easy to operate controls
- Built-in Infrared illuminator and flood lens
Package Contents:
- Armasight PVS14/6015 Bravo Night Vision Monocular - Generation III NAM601500136DB1
- Instruction Manual with Warranty Card
- Lens Cap
- Lens Tissue
- Packing Box
- Soft carrying Case