03:00
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Armasight Nyx-14
1 of 1 images
Armasight Nyx14-FLAG Filmless Auto-Gated IIT Night Vision Multi-Purpose 5x2x3 Monocular w/ Free Headgear, 64-72 lp/mm, Black NSMNYG1401F6DA1
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Product Discontinued by Manufacturer
Armasight NYX14 Flag 5x2x3 Multi-purpose Night Vision Monocular has been discontinued by Armasight and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics, Night Vision Optics yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Armasight NYX14 Flag 5x2x3 Multi-purpose Night Vision Monocular
Armasight NYX14 Flag 5x2x3 Multi-purpose Night Vision Monocular belongs to our greater collection of Armasight Optics. Remember to browse the full range of Night Vision Optics from Armasight which we provide at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for ARMASIGHT NYX14 FLAG Multi-Purpose Night Vision Monocular:
| IT Generation: | FLAG |
| Resolution: | 62-72 lp/mm |
| Magnification: | 1x standard, 3x, 5x, 8x optional |
| Total Darkness IR System: | Yes |
| Multi-Purpose System: | Yes |
| Photocathode Type: | Filmless |
| Battery Life: | 60 hrs |
| Lens System: | F1.2, 27 mm |
| FOV: | 40° |
| Range of Focus: | 0.25 to infinity |
| Diopter Adjustment: | -2 to +6 dpt |
| Controls: | Direct |
| Automatic Brightness Control: | Yes |
| Bright Light Cut-off: | Yes |
| Automatic Shut-off System: | Yes |
| Infrared Illuminator: | Yes (built-in flood lens) |
| IR Indicator: | Yes (in FOV) |
| Low Battery Indicator: | Yes (in FOV) |
| Power Supply: | 1x CR-123 Lithium 3V or 1x AA Alkaline |
| Environmental Rating: | Waterproof / MIL-STD-810 Complies |
| Operating Temperature: | -40 to +50 °C |
| Storage Temperature: | -50 to +60 °C |
| Dimensions: | 140 x 49 x 69 / 5.5 x 1.9 x 2.7 (LxWxH; mm/in) |
| Weight: | 0.4 kg / 0.88 lbs |
| Warranty: | 2 Years |
Features of Armasight NYX-14 Flag Night Vision Scope:
- Compact, rugged design
- Waterproof
- Weapon mountable
- Head or helmet mountable for hands-free usage
- Auto brightness control
- Bright light cut-off
- Ergonomic, simple, easy to operate controls
- Utilizes single CR123A lithium or AA battery
- Adaptable for use with cameras
- Built-in Infrared illuminator and flood lens
Package Contents:
- Armasight NYX-14 FLAG Night Vision Monocular
- Battery adapter 1x CR123A 3V / 1x 2AA 1,5V
- Lens Cap
- Lens Tissue
- One Lithium Battery CR123A
- Soft carrying Case
- Instruction Manual with Warranty Card