03:00
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Armasight Nyx-14
1 of 25 images
Armasight Nyx-14 QSi MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2Plus Quick Silver White Phosphor with Manual Gain NSMNYX1401Q9II1
2 of 25 images
Armasight Nyx-14 QSi-HD MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2+ Quick Silver High Definition White Phosphor w/Manual Gain NSMNYX1401Q9IH1
3 of 25 images
Armasight Nyx-14 QSi-HD MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2+ Quick Silver High Definition White Phosphor w/Manual Gain NSMNYX1401Q9IH1
4 of 25 images
Armasight Nyx-14 QSi-HD MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2+ Quick Silver High Definition White Phosphor w/Manual Gain NSMNYX1401Q9IH1
5 of 25 images
Armasight Nyx-14 QSi-HD MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2+ Quick Silver High Definition White Phosphor w/Manual Gain NSMNYX1401Q9IH1
6 of 25 images
Armasight Nyx-14 QSi-HD MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2+ Quick Silver High Definition White Phosphor w/Manual Gain NSMNYX1401Q9IH1
7 of 25 images
Armasight Nyx-14 QSi-HD MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2+ Quick Silver High Definition White Phosphor w/Manual Gain NSMNYX1401Q9IH1
8 of 25 images
Armasight Nyx-14 QSi-HD MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2+ Quick Silver High Definition White Phosphor w/Manual Gain NSMNYX1401Q9IH1
9 of 25 images
Armasight Nyx-14 QSi-HD MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2+ Quick Silver High Definition White Phosphor w/Manual Gain NSMNYX1401Q9IH1
10 of 25 images
Armasight Nyx-14 QSi-HD MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2+ Quick Silver High Definition White Phosphor w/Manual Gain NSMNYX1401Q9IH1
11 of 25 images
Armasight Nyx-14 QSi-HD MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2+ Quick Silver High Definition White Phosphor w/Manual Gain NSMNYX1401Q9IH1
12 of 25 images
Armasight Nyx-14 QSi-HD MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2+ Quick Silver High Definition White Phosphor w/Manual Gain NSMNYX1401Q9IH1
13 of 25 images
Armasight Nyx-14 QSi-HD MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2+ Quick Silver High Definition White Phosphor w/Manual Gain NSMNYX1401Q9IH1
14 of 25 images
Armasight Nyx-14 QSi-HD MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2+ Quick Silver High Definition White Phosphor w/Manual Gain NSMNYX1401Q9IH1
15 of 25 images
Armasight Nyx-14 QSi-HD MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2+ Quick Silver High Definition White Phosphor w/Manual Gain NSMNYX1401Q9IH1
16 of 25 images
Armasight Nyx-14 QSi-HD MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2+ Quick Silver High Definition White Phosphor w/Manual Gain NSMNYX1401Q9IH1
17 of 25 images
Armasight Nyx-14 QSi-HD MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2+ Quick Silver High Definition White Phosphor w/Manual Gain NSMNYX1401Q9IH1
18 of 25 images
Armasight Nyx-14 QSi-HD MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2+ Quick Silver High Definition White Phosphor w/Manual Gain NSMNYX1401Q9IH1
19 of 25 images
Armasight Nyx-14 QSi-HD MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2+ Quick Silver High Definition White Phosphor w/Manual Gain NSMNYX1401Q9IH1
20 of 25 images
Armasight Nyx-14 QSi-HD MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2+ Quick Silver High Definition White Phosphor w/Manual Gain NSMNYX1401Q9IH1
21 of 25 images
Armasight Nyx-14 QSi-HD MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2+ Quick Silver High Definition White Phosphor w/Manual Gain NSMNYX1401Q9IH1
22 of 25 images
Armasight Nyx-14 QSi-HD MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2+ Quick Silver High Definition White Phosphor w/Manual Gain NSMNYX1401Q9IH1
23 of 25 images
Armasight Nyx-14 QSi-HD MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2+ Quick Silver High Definition White Phosphor w/Manual Gain NSMNYX1401Q9IH1
24 of 25 images
Armasight Nyx-14 QS MG Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2+ Quick Silver White Phosphor with Manual Gain, Black NSMNYX1401Q9DI1
25 of 25 images
Armasight Nyx-14 QS MG Multi-Purpose NV Monocular Gen 2Plus Quick Silver White Phosphor w/ Manual Gain
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Product Discontinued by Manufacturer
Armasight Nyx-14 QS MG Multi-Purpose Night Vision Monocular has been discontinued by Armasight and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics, Night Vision Optics yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Armasight Nyx-14 QS MG Multi-Purpose Night Vision Monocular
Armasight Nyx-14 QS MG Multi-Purpose Night Vision Monocular is part of our big variety of Armasight Optics. You should definitely look at full collection of Night Vision Optics from Armasight which we have at everyday low prices. Browse our full product selection for the tools and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Armasight Nyx-14 QS MG Multi-Purpose Night Vision Monocular:
| IIT Generation: | GEN 2+ |
| Resolution: | 45-64 lp/mm |
| Magnification: | 1x standard, 3x, 5x, 8x optional |
| Multi-Purpose System: | Yes |
| Battery Life: | 60 hrs |
| Lens System: | F1.2, 27 mm |
| FOV: | 40 |
| Range of Focus: | 0.25 to infinity |
| Diopter Adjustment: | -2 to +6 dpt |
| Controls: | Direct |
| Bright Light Cut-off: | Yes |
| Automatic Shut-off System: | Yes |
| Infrared Illuminator: | Yes (built in with flood lens) |
| IR Indicator: | Yes (in FOV) |
| Low Battery Indicator: | Yes (in FOV) |
| Power Supply: | 1x CR-123 Lithium 3V or 1x AA Alkaline |
| Environmental Rating: | Waterproof / MIL-STD-810 Complies |
| Operating Temperature: | -40 to +50 C |
| Storage Temperature: | -50 to +60 C |
| Dimensions: | 140 x 49 x 69 / 5.5 x 1.9 x 2.7 (LxWxH; mm/in) |
| Weight: | 0.4 kg / 0.88 lbs |
| Warranty: | 2 Years |
Features of Armasight Nyx-14 QS MG Multi-Purpose Night Vision Monocular:
- Compact, rugged design
- Waterproof
- Weapon mountable
- Head or helmet mountable for hands-free usage
- Manual Gain Control
- Bright light cut-off
- Ergonomic, simple, easy to operate controls
- Utilizes single CR123A lithium or AA battery
- Adaptable for use with cameras
- Built-in Infrared illuminator and flood lens
Package Contents:
- Armasight Nyx-14 QS MG Multi-Purpose Night Vision Monocular