1 of 1 images
Armasight Nyx-14 PRO QS Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2Plus QS, NSMNYX14P1Q6DI1
Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Armasight Nyx-14 PRO Gen 2+ QS 1x27mm Night Vision Monocular is not listed by Shoptics.You can also explore other items in the Optics, Night Vision Optics yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Armasight Nyx-14 PRO Gen 2+ QS 1x27mm Night Vision Monocular
Armasight Nyx-14 PRO Gen 2+ QS 1x27mm Night Vision Monocular is part of our large selection of Armasight Optics. You should definitely take a look at the complete selection of Night Vision Optics from Armasight which we supply at everyday discount prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Armasight Nyx14 QS Generation II+ NV Monocular:
| IIT Generation: | Gen 2+ QS - Quick Silver White Phosphor |
| Resolution: | 47-54 lp/mm |
| Magnification: | 1x standard; 3x, 5x, 8x optional |
| Battery Life: | up to 60 |
| Lens System: | F1.2; 27 mm |
| FOV: | 40° |
| Range of Focus: | 0.25 to infinity |
| Diopter Adjustment: | -6 to +2 |
| Controls: | Direct |
| Automatic Brightness Control: | Yes |
| Bright Light Cut-off: | Yes |
| Automatic Shut-off System: | Yes |
| Infrared Illuminator: | Yes (With Build-in Flood Lens) |
| IR Indicator: | Yes (in FOV) |
| Low Battery Indicator: | Yes (in FOV) |
| Power Supply: | 1x CR123A 3V Lithium |
| Environmental Rating: | Waterproof |
| Operating Temperature: | -40 to +50 °C |
| Dimensions: | 167 x 49 x 86 / 6.5 x 1.9 x 3.4 |
| Weight: | 0.37 / 0.8 |
| Warranty: | 2 Years |
Features of Armasight Night Vision Nyx14 Binocular - Generation 2+ Quick Silver White Phosphor:
- Built-in aiming IR laser for active target acquisition
- Compact, rugged design
- Waterproof
- Weapon mountable
- Head or helmet mountable for hands-free usage
- Auto brightness control
- Bright light cut-off
- Ergonomic, simple, easy to operate controls
- Utilizes single CR123A lithium battery
- Adaptable for use with cameras
- Built-in Infrared illuminator and flood lens
Package Contents:
- Armasight Nyx-14 Pro Gen 2+ QS Night Vision Monocular NSMNYX14P1Q6DI1
- Lens Cap
- Lens Tissue
- One CR123A Battery
- Packing Box
- Soft Carrying Case