1 of 1 images
Armasight Nyx-14 PRO Hdi Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2+ High Definition with build-in Class 1 IR Laser Designator NSMNYX14P126IH1
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Armasight Nyx-14 PRO HDi Multi-Purpose Gen 2+ Night Vision Monocular w/ Built-in Class 1 IR Laser Designator has been discontinued by Armasight and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics, Night Vision Optics yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Armasight Nyx-14 PRO HDi Multi-Purpose Gen 2+ Night Vision Monocular w/ Built-in Class 1 IR Laser Designator
Armasight Nyx-14 PRO HDi Multi-Purpose Gen 2+ Night Vision Monocular w/ Built-in Class 1 IR Laser Designator is part of our larger collection of Armasight Optics. You should take a look at the complete collection of Night Vision Optics from Armasight that we supply at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Armasight NYX-14 Pro Gen 2+ HDi:
| FOM: | 1400 |
| Magnification: | 1x standard, 3x, 5x, 8x optional |
| Multi-Purpose System: | Yes |
| Lens System: | F1.2; 27 mm |
| FOV: | 40° |
| Range of Focus: | 0.25 to infinity |
| Diopter Adjustment: | -6 to +2 dpt |
| Controls: | Direct |
| Automatic Brightness Control: | Yes |
| Bright Light Cut-off: | Yes |
| Automatic Shut-off System: | Yes |
| Battery Life: | 50 hrs |
| Infrared Illuminator: | Yes (built in) |
| IR Indicator: | Yes (in FOV) |
| Low Battery Indicator: | Yes (in FOV) |
| Power Supply: | 1x CR123A 3V Lithium |
| Environmental Rating: | Waterproof and weatherproof |
| Operating Temperature: | -40 to +50°C |
| Storage Temperature: | -50 to +60°C |
| Dimensions: | 167 x 49 x 86 / 6.5 x 1.9 x 3.4 (LxWxH, mm/in) |
| Weight: | 0.37 / 0.8 |
| Warranty: | 2 Years |
Features of Armasight Nyx-14 PRO HDi Multi-Purpose Gen 2+ Waterproof NV Monocular:
- Built-in aiming IR laser for active target acquisition
- Compact, rugged design
- Waterproof
- Weapon mountable
- Head or helmet mountable for hands-free usage
- Auto brightness control
- Bright light cut-off
- Ergonomic, simple, easy to operate controls
- Utilizes single CR123A lithium battery
- Adaptable for use with cameras
- Built-in Infrared illuminator and flood lens
Package Contents:
- Armasight Nyx-14 PRO HDi Multi-Purpose Gen 2+ NV Monocular w/ Built-in Class 1 IR