1 of 1 images
Armasight Nyx-14 PRO HD Multi-Purpose Night Vision Monocular Gen 2Plus HD, NSMNYX14P126DH1
Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Armasight Nyx-14 PRO Gen2+ HD 1x27mm Night Vision Monocular is not listed by Shoptics.You can also explore other items in the Optics, Night Vision Optics yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Armasight Nyx-14 PRO Gen2+ HD 1x27mm Night Vision Monocular
Armasight Nyx-14 PRO Gen2+ HD 1x27mm Night Vision Monocular belongs to our larger variety of Armasight Optics. Be sure to take a look at the entire variety of Night Vision Optics from Armasight which we feature at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Armasight Nyx14 Generation II+ NV Monocular:
| IIT Generation: | Gen 2+ HD - "High Definition" |
| Resolution: | 55-72 lp/mm |
| Magnification: | 1x standard; 3x, 5x, 8x optional |
| Battery Life: | up to 60 |
| Lens System: | F1.2; 27 mm |
| FOV: | 40° |
| Range of Focus: | 0.25 to infinity |
| Diopter Adjustment: | -6 to +2 |
| Controls: | Direct |
| Automatic Brightness Control: | Yes |
| Bright Light Cut-off: | Yes |
| Automatic Shut-off System: | Yes |
| Infrared Illuminator: | Yes (With Build-in Flood Lens) |
| IR Indicator: | Yes (in FOV) |
| Low Battery Indicator: | Yes (in FOV) |
| Power Supply: | 1x CR123A 3V Lithium |
| Environmental Rating: | Waterproof |
| Operating Temperature: | -40 to +50 °C |
| Dimensions: | 167 x 49 x 86 / 6.5 x 1.9 x 3.4 |
| Weight: | 0.37 / 0.8 |
| Warranty: | 2 Years |
Features of Armasight Night Vision Nyx14 Binocular - Generation 2+ High Definition:
- Built-in aiming IR laser for active target acquisition
- Compact, rugged design
- Waterproof
- Weapon mountable
- Head or helmet mountable for hands-free usage
- Auto brightness control
- Bright light cut-off
- Ergonomic, simple, easy to operate controls
- Utilizes single CR123A lithium battery
- Adaptable for use with cameras
- Built-in Infrared illuminator and flood lens
Package Contents:
- Armasight Nyx-14 Pro Gen 2+ HD Night Vision Monocular NSMNYX14P126DH1
- Instruction Manual with Warranty Card
- Lens Cap
- Lens Tissue
- One Lithium Battery CR123A
- Packing Box
- Soft carrying Case