03:00
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Armasight Nyx-14
1 of 3 images
Armasight Nyx-14 Ghost MG Multi-Purpose NV Monocular Gen 3 Ghost White Phosphor w/ Manual Gain
2 of 3 images
Armasight Nyx-14 Ghost MG Multi-Purpose NV Monocular Gen 3 Ghost White Phosphor w/ Manual Gain
3 of 3 images
Armasight Nyx-14 Ghost MG Multi-Purpose NV Monocular Gen 3 Ghost White Phosphor w/ Manual Gain
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Product Discontinued by Manufacturer
Armasight Nyx-14 Ghost MG Multi-Purpose NV Monocular has been discontinued by Armasight and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics, Night Vision Optics yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Armasight Nyx-14 Ghost MG Multi-Purpose NV Monocular
Armasight Nyx-14 Ghost MG Multi-Purpose NV Monocular is part of our larger selection of Armasight Optics. Remember to look at complete selection of Night Vision Optics from Armasight that we have at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Armasight Nyx-14 Ghost MG Multi-Purpose Night Vision Monocular:
| IIT Generation: | Gen 3 (Ghost) MG White Phosphor Manual Gain |
| Resolution: | 47-57 lp/mm |
| Magnification: | 1x standard, 3x, 5x, 8x optional |
| Multi-Purpose System: | Yes |
| Battery Life: | 60 hrs |
| Lens System: | F1.2, 27 mm |
| FOV: | 40 |
| Range of Focus: | 0.25 to infinity |
| Diopter Adjustment: | -2 to +6 dpt |
| Controls: | Direct |
| Bright Light Cut-off: | Yes |
| Automatic Shut-off System: | Yes |
| Infrared Illuminator: | Yes (buil in with flood lens) |
| IR Indicator: | Yes (in FOV) |
| Low Battery Indicator: | Yes (in FOV) |
| Power Supply: | 1x CR-123 Lithium 3V or 1x AA Alkaline |
| Environmental Rating: | Waterproof / MIL-STD-810 Complies |
| Operating Temperature: | -40 to +50 C |
| Storage Temperature: | -50 to +60 C |
| Dimensions: | 140 x 49 x 69 / 5.5 x 1.9 x 2.7 (LxWxH; mm/in) |
| Weight: | 0.4 kg / 0.88 lbs |
| Warranty: | 2 Years |
Features of Armasight Nyx-14 Ghost MG Multi-Purpose Night Vision Monocular:
- Compact, rugged design
- Waterproof
- Weapon mountable
- Head or helmet mountable for hands-free usage
- Manual Gain Control
- Bright light cut-off
- Ergonomic, simple, easy to operate controls
- Utilizes single CR123A lithium or AA battery
- Adaptable for use with cameras
- Built-in Infrared illuminator and flood lens
Package Contents:
- Armasight Nyx-14 Ghost MG Multi-Purpose Night Vision Monocular