1 of 7 images
AGM Global Vision WOLF-7 PRO NL1 1x Bi-ocular Night Vision Goggle System, Gen 2+, Level 1, Black, 12W7P122153211
2 of 7 images
AGM Global Vision WOLF-7 PRO NL1 1x Bi-ocular Night Vision Goggle System, Gen 2+, Level 1, Black, 12W7P122153211
3 of 7 images
AGM Global Vision WOLF-7 PRO NL1 1x Bi-ocular Night Vision Goggle System, Gen 2+, Level 1, Black, 12W7P122153211
4 of 7 images
AGM Global Vision WOLF-7 PRO NL1 1x Bi-ocular Night Vision Goggle System, Gen 2+, Level 1, Black, 12W7P122153211
5 of 7 images
AGM Global Vision WOLF-7 PRO NL1 1x Bi-ocular Night Vision Goggle System, Gen 2+, Level 1, Black, 12W7P122153211
6 of 7 images
AGM Global Vision WOLF-7 PRO NL1 1x Bi-ocular Night Vision Goggle System, Gen 2+, Level 1, Black, 12W7P122153211
7 of 7 images
AGM Global Vision WOLF-7 PRO NL1 1x Bi-ocular Night Vision Goggle System, Gen 2+, Level 1, Black, 12W7P122153211
Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts, but you'll still get the best deal out there. This offer won't last long, so don't miss out!
- Night Vision Generation:
- 2+
- Field of View, Angle:
- 40 degrees
- Image Intensifier Tube:
- NL1
- Image Intensifier Color:
- Green Phosphor
- Battery Quantity:
- 2
- System/Lens Resolution:
- 45 - 54 lp/mm
- Diopter Adjustment Range:
- -5 - 5 dpt
Code: AG2-NVO-WLFL-12W7P122153211
MPN: 12W7P122153211
UPC: 850038039431
Blazin' Deal
List: $2,895.00Save 10%
$2,592.77
Product Info for AGM Global Vision WOLF-7 PRO NL1 Bi-ocular Night Vision Goggle System
AGM Global Vision WOLF-7 PRO NL1 Bi-ocular Night Vision Goggle System belongs to our greater selection of AGM Global Vision Optics. Don't forget to have a look at the complete range of Night Vision Optics from AGM Global Vision which we provide at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for AGM Global Vision WOLF-7 PRO NL1 Bi-ocular Night Vision Goggle System:
| Manufacturer: | AGM Global Vision |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 27 mm |
| Battery Type: | AA |
| Night Vision Generation: | 2+ |
| Field of View, Angle: | 40 degrees |
| Length: | 183 mm |
| Weight: | 1.1 lb |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Image Intensifier Tube: | NL1 |
| Image Intensifier Color: | Green Phosphor |
| Battery Quantity: | 2 |
| System/Lens Resolution: | 45 - 54 lp/mm |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 5 dpt |
Features of AGM Global Vision WOLF-7 PRO NL1 Bi-ocular Night Vision Goggle System
- Compact, rugged design
- Waterproof
- Head or helmet-mountable for hands-free operation
- Ergonomic, simple, easy-to-operate controls
- Highlight overload protection
- Built-in Infrared illuminator
- External power supply capability
- Limited 3-year warranty
Package Contents:
- AGM Global Vision WOLF-7 PRO NL1 Bi-ocular Night Vision Goggle System
- Night Vision Goggles
- Neck Strap
- Headgear
- Helmet Mount
- Lens Cloth
- Soft Carrying Case