1 of 5 images
AGM Global Vision Taipan V2 19-384 2-16x19mm Thermal Monocular, 50Hz, 384x288, Black, TAIP19-384-2
2 of 5 images
AGM Global Vision Taipan V2 19-384 2-16x19mm Thermal Monocular, 50Hz, 384x288, Black, TAIP19-384-2
3 of 5 images
AGM Global Vision Taipan V2 19-384 2-16x19mm Thermal Monocular, 50Hz, 384x288, Black, TAIP19-384-2
4 of 5 images
AGM Global Vision Taipan V2 19-384 2-16x19mm Thermal Monocular, 50Hz, 384x288, Black, TAIP19-384-2
5 of 5 images
AGM Global Vision Taipan V2 19-384 2-16x19mm Thermal Monocular, 50Hz, 384x288, Black, TAIP19-384-2
Tap Tap to Zoom
Documents
- Magnification:
- 2 - 16 x
- Color:
- Black
- Resolution:
- 1024x768 pixels
- Refresh Rate:
- 50 Hz
Code: AG2-THM-AGM216TM-TAIP19-384-2
MPN: TAIP19-384-2
UPC: 810164391599
List: $1,395.00Save $100.00
$1,295.00
SP Bucks$25.90
Product Info for AGM Global Vision Taipan V2 19-384 2-16x19mm Thermal Monocular
AGM Global Vision Taipan V2 19-384 2-16x19mm Thermal Monocular is part of our greater collection of AGM Global Vision Optics. You should definitely explore the entire variety of Thermal Imaging Optics from AGM Global Vision that we offer at everyday discount prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for AGM Global Vision Taipan V2 19-384 2-16x19mm Thermal Monocular:
| Manufacturer: | AGM Global Vision |
| Magnification: | 2 - 16 x |
| Color: | Black |
| Resolution: | 1024x768 pixels |
| Field of View, Angle: | 10.4 - 13.8 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 19 mm |
| Length: | 165 mm |
| Battery Life: | 6.5 hours |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Weight: | 0.73 lb |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Operating Temperature: | -22 - 131 Fahrenheit |
| Range of Detection: | 960 m |
| Sensor Resolution: | 384x288 pixels |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 20 mK NETD |
| Battery Quantity: | 1 |
| Dimensions: | 6.73x2.4x2.2 in |
| Application: | Camping, Security, Hunting, Protection |
| Illumination Type: | OLED |
| Memory: | 64 GB |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 3 dpt |
Features of AGM Global Vision Taipan V2 19-384 2-16x19mm Thermal Monocular
- Upgraded sub-20mK 12 micron thermal detector
- 384×288 resolution
- 50 Hz image frame rate
- Advanced image processing
- 1024×768 resolution OLED display
- Built-in recording with sound
- 16 GB memory module
- Wi-Fi hotspot
- 1×, 2×, 4× and 8× digital zoom
- Auto screen off with tilt sensor
- Replaceable and rechargeable Li-Ion battery
- Over 6.5 hours of battery life
- External power supply capability
- Rugged housing with rubber overmolding
- Waterproof
- Compatible with AGM Connect App
- 5-year warranty
Package Contents:
- AGM Global Vision Taipan V2 19-384 2-16x19mm Thermal Monocular
- Battery Charger
- USB Cable
- Power Adapter (US and EU plugs included)
- 18650 Rechargeable Battery
- Lens Cloth
- Wrist Strap
- User Manual
- Protective Bag