1 of 6 images
AGM Global Vision AGM ReachIR LRF 25-384 2.5-20x25mm Thermal Monocular, 50 Hz, 384x288 pixels, Black, REAC25384LRF
2 of 6 images
AGM Global Vision AGM ReachIR LRF 25-384 2.5-20x25mm Thermal Monocular, 50 Hz, 384x288 pixels, Black, REAC25384LRF
3 of 6 images
AGM Global Vision AGM ReachIR LRF 25-384 2.5-20x25mm Thermal Monocular, 50 Hz, 384x288 pixels, Black, REAC25384LRF
4 of 6 images
AGM Global Vision AGM ReachIR LRF 25-384 2.5-20x25mm Thermal Monocular, 50 Hz, 384x288 pixels, Black, REAC25384LRF
5 of 6 images
AGM Global Vision AGM ReachIR LRF 25-384 2.5-20x25mm Thermal Monocular, 50 Hz, 384x288 pixels, Black, REAC25384LRF
6 of 6 images
AGM Global Vision AGM ReachIR LRF 25-384 2.5-20x25mm Thermal Monocular, 50 Hz, 384x288 pixels, Black, REAC25384LRF
Tap Tap to Zoom
Documents
- AGM Global Vision AGM ReachIR LRF 25-384 2.5-20x25mm Thermal Monocular, 50 Hz, 384x288 pixels, Black, REAC25384LRF
- AGM Global Vision AGM ReachIR LRF 25-384 2.5-20x25mm Thermal Monocular, 50 Hz, 384x288 pixels, Black, REAC25384LRF
- AGM Global Vision AGM ReachIR LRF 25-384 2.5-20x25mm Thermal Monocular, 50 Hz, 384x288 pixels, Black, REAC25384LRF
Earn Bonus Bucks
18% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Battery Quantity:
- 1
- Color:
- Black
Code: AG2-HS-REAC25384LRF-REAC25384LRF
MPN: REAC25-384-LRF
UPC: 810027777607
18% Bonus Bucks
List: $2,195.00Save $200.00
$1,995.00
SP Bucks$359.10
Product Info for AGM Global Vision AGM ReachIR LRF 25-384 2.5-20x25mm Thermal Monocular
AGM Global Vision AGM ReachIR LRF 25-384 2.5-20x25mm Thermal Monocular is part of our greater selection of AGM Global Vision Optics. Make sure you browse the entire range of Thermal Imaging Optics from AGM Global Vision that we have at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for AGM Global Vision AGM ReachIR LRF 25-384 2.5-20x25mm Thermal Monocular:
| Manufacturer: | AGM Global Vision |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Resolution: | 384x288 pixels |
| Battery Life: | up to 4 hr |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Field of View, Angle: | 7.9 - 10.5 degrees |
| Operating Temperature: | -22 - 131 Fahrenheit |
| Length: | 7.3 in |
| Height: | 3.36 in |
| Weight: | 0.93 lb |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Battery Quantity: | 1 |
| Color: | Black |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 20 mK NETD |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Dimensions: | 7.3 x 2 x 3.4 in |
| Magnification: | 2.5 - 20 x |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 3 dpt |
| Sensor Resolution: | 348x288 pixels |
Features of AGM Global Vision AGM ReachIR LRF 25-384 2.5-20x25mm Thermal Monocular:
- 384288, 12-micron sensor
- Sub-20mK thermal sensitivity
- Fast 50 Hz imaging
- Built-in 1,000-meter laser rangefinder
- New optimized image processing algorithms
- 1x, 2x, 4x, 8x digital zoom
- 1024768 resolution, 0.39-inch OLED display
- Vide/audio recording and image capture
- 64 GB built-in memory
- Wi-Fi hotspot
- Standby mode
- Replaceable and rechargeable 18650 Lithium battery
- Up to 4.5 hours continuous running
- Auto screen-off function
- Robust magnesium alloy housing
- Waterproof
Package Contents:
- AGM Global Vision AGM ReachIR LRF 25-384 2.5-20x25mm Thermal Monocular