02:24
01:04
01:00
00:00
/
-00:33
1 of 3 videos
SureFire Legacy Video
00:00
/
-00:33
2 of 3 videos
SureFire Titan Plus with MaxVision Beam
00:00
/
-00:33
3 of 3 videos
SureFire Titan Plus Video - Features MaxVision Beam
1 of 11 images
SureFire Titan Plus Ultra-Compact Triple Output LED 300 Lumen MaxVision Beam, Nickel-Plated Brass Titan-B
2 of 11 images
SureFire Titan Plus Ultra-Compact Triple Output LED 300 Lumen MaxVision Beam, Nickel-Plated Brass Titan-B
3 of 11 images
SureFire Titan Plus Ultra-Compact Triple Output LED 300 Lumen MaxVision Beam, Nickel-Plated Brass Titan-B
4 of 11 images
SureFire Titan Plus Ultra-Compact Triple Output LED 300 Lumen MaxVision Beam, Nickel-Plated Brass Titan-B
5 of 11 images
SureFire Titan Plus Ultra-Compact Triple Output LED 300 Lumen MaxVision Beam, Nickel-Plated Brass Titan-B
6 of 11 images
SureFire Titan Plus Ultra-Compact Triple Output LED 300 Lumen MaxVision Beam, Nickel-Plated Brass Titan-B
7 of 11 images
SureFire Titan Plus Ultra-Compact Triple Output LED 300 Lumen MaxVision Beam, Nickel-Plated Brass Titan-B
8 of 11 images
SureFire Titan Plus Ultra-Compact Triple Output LED 300 Lumen MaxVision Beam, Nickel-Plated Brass Titan-B
9 of 11 images
SureFire Titan Plus Ultra-Compact Triple Output LED 300 Lumen MaxVision Beam, Nickel-Plated Brass Titan-B
10 of 11 images
SureFire Titan Plus Ultra Compact Triple Output Flashlight, Brass, TITAN-B
11 of 11 images
Surefire Titan Plus 300 Lumen Flashlight
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Silver
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 15 - 300 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AAA NiMH, Rechargeable
- Condition:
- New
Code: FS-FL-B-TITAN-B
MPN: TITAN-B
UPC: 084871324847
Final Sale
List: $169.00
Add to Cart for Your Special Price
SP Bucks$2.68
Product Info for SureFire Titan Plus Ultra Compact Triple Output Flashlight
SureFire Titan Plus Ultra Compact Triple Output Flashlight belongs to our larger selection of SureFire Lights. Be sure to have a look at the entire collection of Lights from SureFire which we provide at everyday discount prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for SureFire Titan Plus Ultra Compact Triple Output Flashlight:
| Manufacturer: | SureFire |
| Flashlight Application: | Casual, Everyday |
| Color: | Silver |
| Fabric/Material: | nickel plated brass |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 15 - 300 lumens |
| Battery Life: | 1 - 7 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Bezel Diameter: | 0.58 in |
| Length: | 3.38 in |
| Weight: | 2 oz |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AAA NiMH, Rechargeable |
| Condition: | New |
Features of SureFire Titan Plus Ultra Compact Triple Output Flashlight
- Virtually indestructible, high-performance LED is regulated to maximize output and runtime at three useful levels: 300, 75, and 15 lumens
- Proprietary faceted reflector creates broad, smooth MaxVision Beam that matches your field of viewand allows for better situational awareness
- Head switch simply twist counterclockwise repeatedly to activate and set output levels
- Powered by an included rechargeable AAA NiMH battery; can also be powered by a single readily available AAA alkaline battery
- Removable pocket clip allows countless secure-carry option
Package Contents:
- SureFire Titan Plus Ultra Compact Triple Output Flashlight