03:39
04:40
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Minox Optics Tips Glassing Techniques
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Minox Optics Tips Optics Care
1 of 3 images
Minox Digital Camera DC 1033 / 5x Zoom
2 of 3 images
Minox Digital Camera DC 1033 / 5x Zoom angled view
3 of 3 images
Minox Digital Camera DC 1033 / 5x Zoom screen view
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Minox Digital Camera DC 1033 / 5x Zoom has been discontinued by Minox and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Cameras yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Minox Digital Camera DC 1033 / 5x Zoom
Minox Digital Camera DC 1033 / 5x Zoom belongs to our massive variety of . Make sure you check out the full range of Cameras from Minox which we feature at everyday discount prices. Browse our full product selection for the equipment and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Minox DC 8022 Waterproof Digital Camera:
| Image Sensor: | 10 Megapixels CCD |
| Resolution (Pixels): | 3,648x2,736, 2,816x2,112, 2,272x1,704, 1,600x1,200, 640x480; Movie |
| Colour: | 24-bit Color RGB |
| Lens: | Autofocus lens |
| Aperture range: | f= 3.2 (W) - 4.8 (T) |
| Focal length: | 6.2 mm (W) - 31 mm (T) (corresponds to 37-185 mm with 35 mm format) |
| Shutter speed: | 1 ~ 1/2000 sec. |
| Zoom: | 5x optical / 5x digital |
| Scene mode: | Auto, Smile Detection, Panorama, Portrait, Landscape, Sport, Night Scenes and many more, User-defined, |
| White Balance: | Auto, Manual |
| Screen: | 2.7" Color TFT LCD (approx. 230 K dot) |
| Flash: | integrated |
| Flash program: | Auto, On/Off, Red-Eye-Reduction, Slow Sync, Pre-flash |
| Exposure: | Auto exposure / Manual max. ± 2,0 EV in 1/3 steps |
| ISO: | 64, 100, 200, 400, 800, 1600, Auto |
| Self-Timer: | 10 sec, 2 sec, 10+2 sec |
| Memory: | Internal memory 32 MB / external memory with optional SD card up to 16 GB (SDHC) |
| Language: | English, German, French, Italian, Spanish, Chinese (traditional and simplified) |
| Software: | Cool 360 SE |
| System requirements: | Windows 2000/ME/XP; Mac OS 9.0 or later version |
| Connectors: | A/V out (NTSC/PAL), USB Cable. DC IN Jack |
| PictBridge: | Yes |
| Power Lithium: | ion rechargeable Battery (3.7V), Power Adapter (5V 2A) |
| Dimensions: | 3.70 x 2.16 x 0.94 oz / 94 x 55 x 24 mm |
| Weight: | approx. 4.37 oz / 124 g |
Features of Minox Digital Camera DC8022:
- High resolution imaging for quality prints even in poster size
- Small, ergonomic formfactor
- Lightweight design
Package Contents:
- Minox Digital Camera DC 8022 Waterproof Camera 60656
- Lithium ion battery
- Case
- Strap
- USB and video cable
- CD-ROM
- Manual