01:04
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Kelty Late Start Tent
1 of 4 images
Kelty Late Start 4P Footprint, 4 Person, 46820824
2 of 4 images
Kelty Late Start 4P Footprint, 4 Person, 46820824
3 of 4 images
Kelty Late Start 4P Footprint, 4 Person, 46820824
4 of 4 images
Kelty Late Start 4P Footprint, 4 Person, 46820824
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Earn Bonus Bucks
12% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Length:
- 95 in
- Width:
- 77 in
- Color:
- Pageant Blue
- Sleep Capacity:
- 4-Person
- Floor Material:
- 68D Poly / 1800mm
- Tent Accessory Type:
- Footprints
- Internal Length:
- 94.5 in
- Internal Width:
- 75.5 in
Code: X18-TFP-KELTY105-46820824
MPN: 46820824
UPC: 727880887476
12% Bonus Bucks
$44.95
SP Bucks$5.39
Buy Together and Save
SP Bucks$34.18
Product Info for Kelty Late Start 4P Footprint
Kelty Late Start 4P Footprint belongs to our greater collection of Kelty Camping Gear. Make sure you take a look at the complete collection of Camping Gear from Kelty that we feature at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Kelty Late Start 4P Footprint:
| Manufacturer: | Kelty |
| Length: | 95 in |
| Width: | 77 in |
| Color: | Pageant Blue |
| Sleep Capacity: | 4-Person |
| Floor Material: | 68D Poly / 1800mm |
| Tent Accessory Type: | Footprints |
| Internal Length: | 94.5 in |
| Internal Width: | 75.5 in |
| Application: | Camping |
| Weight: | 11 oz |
| Body Material: | 68D Polyester |
| Tent Material: | 68D Polyester |
Features of Kelty Late Start 4P Footprint
- Model specific design
- Prolongs the life of your tent
- Enhances weather resistance
- PFAS-free DWR
Package Contents:
- Kelty Late Start 4P Footprint