01:04
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Kelty Late Start 4P Tent
1 of 8 images
Kelty Late Start 4P Tent, 4 Person, 40820824
2 of 8 images
Kelty Late Start 4P Tent, 4 Person, 40820824
3 of 8 images
Kelty Late Start 4P Tent, 4 Person, 40820824
4 of 8 images
Kelty Late Start 4P Tent, 4 Person, 40820824
5 of 8 images
Kelty Late Start 4P Tent, 4 Person, 40820824
6 of 8 images
Kelty Late Start 4P Tent, 4 Person, 40820824
7 of 8 images
Kelty Late Start 4P Tent, 4 Person, 40820824
8 of 8 images
Kelty Late Start 4P Tent, 4 Person, 40820824
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Earn Bonus Bucks
12% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Size:
- One Size
- Sleep Capacity:
- 4-Person
- Color:
- Sea Spray / Pageant Blue
- Doors:
- 1
Code: X18-TBK-KELTY104-40820824
MPN: 40820824
UPC: 727880887445
12% Bonus Bucks
$239.95
SP Bucks$28.79
Buy Together and Save
SP Bucks$34.18
Product Info for Kelty Late Start 4P Tent
Kelty Late Start 4P Tent belongs to our big selection of Kelty Camping Gear. Don't forget to take a look at the full range of Tents from Kelty that we provide at everyday low prices. Browse our full product selection for the tools and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Kelty Late Start 4P Tent:
| Manufacturer: | Kelty |
| Size: | One Size |
| Packed Size: | 18x7.5x7.5 in |
| Minimum Weight: | 6 lb |
| Weight: | 6 lb |
| Tent Type: | Backpacking |
| Application: | Backpacking |
| Application: | Camping |
| Sleep Capacity: | 4-Person |
| Color: | Sea Spray / Pageant Blue |
| Body Material: | 68D Poly 1200mm, 40D No-see-um mesh |
| Floor Material: | 68D Polyester |
| Rain Fly Material: | 68D Poly 1200mm |
| Age Group: | Adults |
| Internal Length: | 99 in |
| Internal Width: | 81 in |
| Internal Height: | 81 in |
| Seasonal/Temperature Use: | 3 Season |
| Tent Poles: | Aluminium |
| Vestibule Area: | 9.14 cubic ft |
| Floor Area: | 55.7 sq ft |
| Number of Vents: | 1 |
| Doors: | 1 |
| Tent Material: | 68D Polyester |
Features of Kelty Late Start 4P Tent
- Quick Corners for lightning-fast and easy setup
- Lightweight aluminum poles, with short segments to fit bike/motorcycle panniers
- Big-time interior living space created with pre-bent poles
- Color-coded, full-coverage waterproof rain fly + vent for moisture management
- Shark Mouth carry bag for quick and easy pack-up
- 1-door, 1-vestible design
- Rugged and roomy design for 1P, 2P or 4P
- PFAS-Free DWR
Package Contents:
- Kelty Late Start 4P Tent
- Pre-Attached Guy-Lines
- Stakes