1 of 9 images
ATN NVB8X-3P 8x Gen 3. Night Vision System Binoculars NVBNB08X3P
2 of 9 images
ATN NVB8X-3 8x Gen 3. Night Vision System Binoculars NVBNB08X30
3 of 9 images
ATN NVB8X-3 8x Gen 3. Night Vision System Binoculars NVBNB08X30
4 of 9 images
ATN NVB8X-3 8x Gen 3. Night Vision System Binoculars NVBNB08X30
5 of 9 images
ATN NVB8X-3A 8x Gen 3. Night Vision System Binoculars NVBNB08X3A
6 of 9 images
ATN NVB8X-3A 8x Gen 3. Night Vision System Binoculars NVBNB08X3A
7 of 9 images
ATN NVB8X-3A 8x Gen 3. Night Vision System Binoculars NVBNB08X3A
8 of 9 images
ATN NVB8X-3P 8x Gen 3. Night Vision System Binoculars NVBNB08X3P
9 of 9 images
ATN NVB8X-3P 8x Gen 3. Night Vision System Binoculars NVBNB08X3P
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
ATN NVB8X-3 8x Gen 3. Night Vision Binoculars has been discontinued by ATN and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics, Night Vision Optics yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for ATN NVB8X-3 8x Gen 3. Night Vision Binoculars
ATN NVB8X-3 8x Gen 3. Night Vision Binoculars belongs to our big selection of ATN Optics. Make sure to look at entire selection of Night Vision Optics from ATN which we feature at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for ATN NVB8X-3 NVBNB08X3A Gen 3. Night Vision Bi-Ocular System:
| Intensifier tube: | Gen. 3A or 3 |
| Magnification: | 8X |
| Field of view: | 6.5° |
| Range of Focus: | 3 m to infinity |
| Power Supply: | 3 V, Lithium or 1.5V, AA type |
| Battery Life: | (CR123A type) 50 hours (17 hours w/IR illuminator) |
| Operating Temperature: | -40°C to +50°C |
| Storage Temperature: | -50°C to +70°C |
| Dimensions: | 315 x 108 x 102 mm / 12.4''x 4.3''x 4" |
| Weight: | 2.6 lb/1.16 kg |
Features of ATN NVB8X-3 Gen 3. NV Binoculars NV BNB08X30:
- Super fast lens system provides the user with clear and sharp image
- Dual eye viewing system for long viewing sessions
- Built-in Infrared illuminator lets you see even in the total darkness
- Rugged and versatile design
- Easy-to-use digital controls
- Tripod mountable
- Waterproof
- Two-Year Warranty
Package Contents:
- ATN NVB8X3 8x Night Vision System Binoculars with 3 or 3A Intensifier Tube
- Lithium battery
- Lens tissue
- Lens cap





