1 of 7 images
Armasight AIM-PRO PVS-14 Kit, AIM-Pro and AIM PVS-14 Bracket Num62 ANKI000P32
2 of 7 images
Armasight AIM-PRO PVS-14 Kit, AIM-Pro and AIM PVS-14 Bracket Num62 ANKI000P32
3 of 7 images
Armasight AIM-PRO PVS-14 Kit, AIM-Pro and AIM PVS-14 Bracket Num62 ANKI000P32
4 of 7 images
Armasight AIM-PRO PVS-14 Kit, AIM-Pro and AIM PVS-14 Bracket Num62 ANKI000P32
5 of 7 images
Armasight AIM-PRO PVS-14 Kit, AIM-Pro and AIM PVS-14 Bracket Num62 ANKI000P32
6 of 7 images
Armasight AIM-PRO PVS-14 Kit, AIM-Pro and AIM PVS-14 Bracket Num62 ANKI000P32
7 of 7 images
Armasight AIM-PRO PVS-14 Kit, AIM-Pro and AIM PVS-14 Bracket Num62 ANKI000P32
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Armasight AIM-PRO PVS-14 Kit w/ AIM-Pro and AIM PVS-14 Bracket #62 has been discontinued by Armasight and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics, Optics Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Armasight AIM-PRO PVS-14 Kit w/ AIM-Pro and AIM PVS-14 Bracket #62
Armasight AIM-PRO PVS-14 Kit w/ AIM-Pro and AIM PVS-14 Bracket #62 belongs to our large variety of Armasight Optics. Make sure to look at entire variety of Optics Accessories from Armasight which we present at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the gear and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Armasight AIM-PRO PVS-14 Kit w/ AIM-Pro & AIM PVS-14 Bracket #62:
| Battery Life: | up to 2000 hrs (CR123A) |
| Operating Temperature: | -40 to +50 |
| Storage Temperature: | -50 to +50 |
| Dimensions: | 169 x 87 x 42 |
| Weight: | 180 |
| Warranty: | 2 Years |
| Adjustment Precision Range (degrees of arc): | ±1,5 |
| Battery Type: | CR123A (3,0 V) Lithium or Alcaline AA (1.5V) |
| Immersion: | till 1 m for 30 minutes |
| Levels of Reticle Brightness: | 11 |
| Reticle Illumination Adjustments: | digital |
| Reticle size for: | "Dot"/"Circle" pattern (MOA) |
| Weapon Mount Type: | Picatinny rail |
| MIL-STD-810G Compliant: | Yes |
Features of Armasight AIM-PRO PVS-14 System w/ AIM-Pro & AIM PVS-14 Bracket #62:
- Converts standard Night Vision monoculars into passive Night Vision weapon sight
- Rapid and easy target acquisition
- AIM eliminates the need for infrared laser or co-witnessed red dot sight
- No obstructing optics or parts in your field of view
- The only solution providing 100% full field of view
- Digital reticle brightness adjustment
- Optional 3.5X Day-time Aiming Solutions
- Fits any MIL-STD-1913 Picatinny or Weaver rails with adjustable, locking, quick-detach mount
Package Contents:
- Armasight AIM-PRO PVS-14 Kit, AIM-Pro and AIM PVS-14 Bracket #62