Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately AO Original Pilot Sunglasses - Polarized is not listed by Shoptics.You can also explore other items in the Eyewear, Sunglasses yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for AO Original Pilot Sunglasses - Polarized
These AO Original Pilot Sunglasses are the U.S. Armed Forces' best-kept secret no longer. These performance-tested Sunglasses from AO have been issued to millions of US soldiers, sailors, marines and airmen since 1958. Engineered to exacting specs, the AO Original Aviator Sunglasses have been a favorite of U.S. Military pilots for over four decades. The rugged, sturdy structure and high quality finishing of the steel alloy frame - coupled with distortion-free, toughened and polished True Color glass lenses - have made the AO Original Classic Pilot Sunglasses the standard bearer of all fine sunglasses. Remaining the top preference of pilots due to its maximum protection, optical performance, and comfort, the AO Classic Aviator Shades are perfect for every day wear on even the brightest days.![]()
The Original Pilot has been a favorite of U.S. Military pilots since 1958. Expect uncompromising quality - engineered to rigid specifications. Wear it for life, it's a look that never goes out of style.
Specifications for AO Original Pilot Sunglasses - Polarized:
| Temple Length: | 140 mm |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
| Lens Color: | CC Gray Poly |
| Photochromic: | No |
| Temple Design: | Bayonet |
| Lens Diameter: | 52 mm |
| Polarized: | Yes |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Distance Between Lenses: | 20 mm |
| Lens Shape: | Aviator |
Package Contents:
- AO Flight Gear Series Original Pilot Sunglasses - Polarized