1 of 4 images
ZeroTech Optics Vengeance HD 8x42mm Roof Prism Binoculars, Black, VG842HD
2 of 4 images
ZeroTech Optics Vengeance HD 8x42mm Roof Prism Binoculars, Black, VG842HD
3 of 4 images
ZeroTech Optics Vengeance HD 8x42mm Roof Prism Binoculars, Black, VG842HD
4 of 4 images
ZeroTech Optics Vengeance HD 8x42mm Roof Prism Binoculars, Black, VG842HD
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
Code: 4TM-BI-VGHF9I-VG842HD
MPN: VG842HD
UPC: 9334046010190
List: $249.00Save 28%
$179.00
SP Bucks$3.58
Product Info for ZeroTech Optics Vengeance HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
ZeroTech Optics Vengeance HD 8x42mm Roof Prism Binoculars is part of our big selection of ZeroTech Optics. Make sure to look at complete selection of Binoculars from ZeroTech Optics which we supply at everyday discount prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for ZeroTech Optics Vengeance HD 8x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | ZeroTech Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 5.2 mm |
| Field of View, Linear: | 393 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 7.5 degrees |
| Optical Coating: | Fully Broadband Multi-Coated (FBMC) |
| Binoculars Focus System: | Center |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 147 mm |
| Weight: | 672 g |
| Finish: | Rubber |
| Magnification Type: | Fixed |
| Dimensions: | 125x53x147 mm |
Features of ZeroTech Optics Vengeance HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
- 8x42 Magnification - Wide, steady field of view for tracking wildlife and scanning terrain
- High Definition (HD) Glass - Reduces chromatic aberration for crystal-clear, natural colour imagery
- Dielectric-Coated Bak-4 Prisms - Maximises brightness and contrast, even in low light
- Fully Waterproof and Fog-Proof - Nitrogen-purged for all-weather performance
- Fully Broadband Multi-Coated Lenses - Bright, sharp visuals with high light transmission
- Ergonomic Rubber Armor - Durable, shock-resistant, and grippy in all conditions
- Fast-Focus System - Smooth, responsive focusing for fast target acquisition
- Unconditional Lifetime Warranty - Trusted protection for life, with no proof of purchase required
Package Contents:
- ZeroTech Optics Vengeance HD 8x42mm Roof Prism Binoculars