1 of 4 images
ZeroTech Optics Vengeance HD 10x42mm Glass Roof Prism Binoculars, Black, VG1042HD
2 of 4 images
ZeroTech Optics Vengeance HD 10x42mm Glass Roof Prism Binoculars, Black, VG1042HD
3 of 4 images
ZeroTech Optics Vengeance HD 10x42mm Glass Roof Prism Binoculars, Black, VG1042HD
4 of 4 images
ZeroTech Optics Vengeance HD 10x42mm Glass Roof Prism Binoculars, Black, VG1042HD
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
Code: 4TM-BI-PLKOI1QA-VG1042HD
MPN: VG1042HD
UPC: 9334046010206
List: $269.00Save 30%
$189.00
SP Bucks$3.78
Product Info for ZeroTech Optics Vengeance HD 10x42mm Glass Roof Prism Binoculars
ZeroTech Optics Vengeance HD 10x42mm Glass Roof Prism Binoculars belongs to our larger collection of ZeroTech Optics. Remember to look at complete line of Binoculars from ZeroTech Optics which we supply at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for ZeroTech Optics Vengeance HD 10x42mm Glass Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | ZeroTech Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Exit Pupil: | 4.17 mm |
| Field of View, Linear: | 110 m at 1000 m |
| Optical Coating: | Dielectric |
| Binoculars Focus System: | Center |
| Interpupillary Distance: | 5674 mm |
| Close Focus: | 2.5 m |
| Length: | 125 mm |
| Weight: | 660 g |
| Finish: | Rubber |
Features of ZeroTech Optics Vengeance HD 10x42mm Glass Roof Prism Binoculars
- 10x42 Magnification Long-range reach with crisp, stabilised image resolution
- ED Glass Reduces colour distortion for sharp, true-to-life visuals
- Dielectric-Coated Bak-4 Prisms Optimises brightness and contrast in any light
- Fully Waterproof Fog-Proof Weather-sealed for performance in any condition
- Fully Multi-Coated Lenses High light transmission for detail-rich images
- Rugged Rubber Armor Built for impact resistance and all-day comfort
- Fast-Focus Wheel Responsive, precise focus control for moving targets
- Unconditional Lifetime Warranty Backed for life by ZeroTech
Package Contents:
- ZeroTech Optics Vengeance HD 10x42mm Glass Roof Prism Binoculars