1 of 4 images
ZeroTech Optics Vengeance ED 8x42mm Glass Roof Prism Binoculars, Black, VG842ED
2 of 4 images
ZeroTech Optics Vengeance ED 8x42mm Glass Roof Prism Binoculars, Black, VG842ED
3 of 4 images
ZeroTech Optics Vengeance ED 8x42mm Glass Roof Prism Binoculars, Black, VG842ED
4 of 4 images
ZeroTech Optics Vengeance ED 8x42mm Glass Roof Prism Binoculars, Black, VG842ED
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
Code: 4TM-BI-QAWSX3E-VG842ED
MPN: VG842ED
UPC: 9334046010213
List: $299.00Save 30%
$209.00
SP Bucks$4.18
Product Info for ZeroTech Optics Vengeance ED 8x42mm Glass Roof Prism Binoculars
ZeroTech Optics Vengeance ED 8x42mm Glass Roof Prism Binoculars is part of our large selection of ZeroTech Optics. Be sure to take a look at the entire selection of Binoculars from ZeroTech Optics that we supply at everyday low prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for ZeroTech Optics Vengeance ED 8x42mm Glass Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | ZeroTech Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 17.5 mm |
| Exit Pupil: | 5.3 mm |
| Field of View, Linear: | 131 m at 1000 m |
| Optical Coating: | Dielectric |
| Binoculars Focus System: | Center |
| Interpupillary Distance: | 5674 mm |
| Close Focus: | 3 m |
| Length: | 125 mm |
| Weight: | 686 g |
| Finish: | Rubber |
Features of ZeroTech Optics Vengeance ED 8x42mm Glass Roof Prism Binoculars
- 8x42 Magnification Ultra-wide FOV and stable image for glassing moving targets
- Premium ED Glass Eliminates colour fringing and distortion for razor-sharp resolution
- Class-Leading Low-Light Performance Outstanding brightness at dawn and dusk
- Waterproof Fog-Proof Built to perform through rain, fog, and extreme weather
- Rugged Rubber Armor Shock-resistant and slip-proof design for field use
- Fast-Focus Wheel Quick and accurate focus for fast-moving subjects
- Unconditional Lifetime Warranty Use it hard, weve got you covered
Package Contents:
- ZeroTech Optics Vengeance ED 8x42mm Glass Roof Prism Binoculars