1 of 8 images
ZeroTech Optics Thrive HD 10x25 mm Roof Prism Binoculars, Grey, THD1025
2 of 8 images
ZeroTech Optics Thrive HD 10x25 mm Roof Prism Binoculars, Grey, THD1025
3 of 8 images
ZeroTech Optics Thrive HD 10x25 mm Roof Prism Binoculars, Grey, THD1025
4 of 8 images
ZeroTech Optics Thrive HD 10x25 mm Roof Prism Binoculars, Grey, THD1025
5 of 8 images
ZeroTech Optics Thrive HD 10x25 mm Roof Prism Binoculars, Grey, THD1025
6 of 8 images
ZeroTech Optics Thrive HD 10x25 mm Roof Prism Binoculars, Grey, THD1025
7 of 8 images
ZeroTech Optics Thrive HD 10x25 mm Roof Prism Binoculars, Grey, THD1025
8 of 8 images
ZeroTech Optics Thrive HD 10x25 mm Roof Prism Binoculars, Grey, THD1025
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Grey
- Package Type:
- Box
Code: 4TM-BI-TRIV10-THD1025
MPN: THD1025
UPC: 9334046004892
List: $285.00Save 30%
$199.00
SP Bucks$3.98
Product Info for ZeroTech Optics Thrive HD 10x25mm Roof Prism Binoculars
ZeroTech Optics Thrive HD 10x25mm Roof Prism Binoculars is part of our large selection of ZeroTech Optics. Don't forget to browse the entire range of Binoculars from ZeroTech Optics that we feature at everyday discount prices. Browse our full product selection for the tools and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for ZeroTech Optics Thrive HD 10x25mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | ZeroTech Optics |
| Color: | Grey |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 13.7 mm |
| Exit Pupil: | 2.6 mm |
| Field of View, Linear: | 272 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.2 degrees |
| Optical Coating: | Fully Broadband Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 15.8 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Close Focus: | 2 m |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Water Resistant Mark: | 0.4 bars |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 245 g |
| Finish: | Rubber Armor |
| Fabric/Material: | Magnesium Alloy |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of ZeroTech Optics Thrive HD 10x25 mm Roof Prism Binoculars
- ED Glass - Excellent Clarity, Field of View (FOV) and Light Transmission
- Ergonomic rubber armor
- Smooth, Fast Focus Wheel
- Waterproof
- Fully Multi Coated (FBMC) lenses
- Dielectrically Coated Bak 4 Prisms
- Unconditional Lifetime Warranty
Package Contents:
- ZeroTech Optics Thrive HD 10x25 mm Roof Prism Binoculars
- Neck Strap