08:49
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Zeiss Victory RF Rangefinder Binoculars
1 of 7 images
Zeiss Victory RF 10x54mm Abbe-Koenig Prism Rangefinder Binoculars, Black, Large, NSN 9015.10.4000, 525649-0000-000
2 of 7 images
Zeiss Victory RF 10x54mm Abbe-Koenig Prism Rangefinder Binoculars, Black, Large, NSN 9015.10.4000, 525649-0000-000
3 of 7 images
Zeiss Victory RF 10x54mm Abbe-Koenig Prism Rangefinder Binoculars, Black, Large, NSN 9015.10.4000, 525649-0000-000
4 of 7 images
Zeiss Victory RF 10x54mm Abbe-Koenig Prism Rangefinder Binoculars, Black, Large, NSN 9015.10.4000, 525649-0000-000
5 of 7 images
Zeiss Victory RF 10x54mm Abbe-Koenig Prism Rangefinder Binoculars, Black, Large, NSN 9015.10.4000, 525649-0000-000
6 of 7 images
Zeiss Victory RF 10x54mm Abbe-Koenig Prism Rangefinder Binoculars, Black, Large, NSN 9015.10.4000, 525649-0000-000
7 of 7 images
Zeiss Victory RF 10x54mm Abbe-Koenig Prism Rangefinder Binoculars, Black, Large, NSN 9015.10.4000, 525649-0000-000
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
Earn Bonus Bucks
20% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: ZS-RFB-VCRF-525649-0000-000
MPN: 525649-0000-000
UPC: 740035998988
20% Bonus Bucks
$4,199.99
SP Bucks$840.00
Product Info for Zeiss Victory RF 10x54mm Abbe-Koenig Prism Rangefinder Binoculars
Zeiss Victory RF 10x54mm Abbe-Koenig Prism Rangefinder Binoculars is part of our large variety of . Don't forget to take a look at the complete range of from Zeiss that we present at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Zeiss Victory RF 10x54mm Abbe-Koenig Prism Rangefinder Binoculars:
| Manufacturer: | Zeiss |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 54 mm |
| Color: | Black |
| Maximum Range: | 2500 yds |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Range Response Time: | 0.3 seconds |
| Battery Type: | CR2 |
| Battery Life: | 2500 hours |
| Weight: | 40 oz |
| Width: | 136 mm, 5.35 in |
| Length: | 7.68 in, 195 mm |
| Minimum Focus Distance: | 2.5 m |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Optical Coating: | Zeiss T* |
| Twilight Factor: | 23.2 |
| Eye Relief: | 14 mm |
| Field of View, Linear: | 330 ft at 1000 yds |
| Exit Pupil: | 5.4 mm |
| Interpupillary Distance: | 58.5 - 76 mm |
| Operating Temperature: | -25 - 63 Celsius |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Accuracy: | +/- 1 yds, +/- 1 yds yds |
| Wavelength: | 905 nm |
| Condition: | New |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Fixed |
| Field of View, Angle: | 63 degrees |
| Prism System: | Abbe-Koenig |
| Nitrogen Filled: | Yes |
| Water Resistant Mark: | 0.4 bars |
| Coating: | LotuTec Hydrophobic Coating |
| Minimum Range: | 10 yds |
| Image Stabilizer: | No |
| Finish: | Black |
| Package Type: | Box |
| Close Focus: | 11.5 ft |
| Laser Divergence: | 0.5 MRAD |
| Lens Type: | FL Glass |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
Features of Zeiss Victory RF 10x54mm Laser Rangefinder Binoculars w/Bluetooth:
- Built-in rangefinder allows you to find distances out to 2300 meters.
- Ballistic Information System (BIS II) considers all relevant factors to provide exact holdover values so you receive accurate ranges at large distances.
- Includes temperature, air pressure, and angle sensors.
- Bluetooth connectivity synchronizes with cell phone using free Zeiss Hunting App.
- Create up to 9 profiles in the app with custom ballistics input on your phone.
- Calculates equivalent horizontal distance.
- Displays holdover in inches/cm, MOA, MIL and clicks.
- Features scan and target modes.
- Automatic LED brightness adjustment (11 brightness curves). Manual adjustments also allowed.
- User-programmable control buttons and display.
- One-touch ranging (right or left hand).
- Syncs personal settings and ballistic profiles to and from the RF.
- Superior image quality enhanced by FL glass, Zeiss T* coating, and LotuTec hydrophobic coating.
- Compact, lightweight and user-friendly ergonomics.
- Large focusing wheel for minimal movement of unit - keeps target in view.
- High-grade magnesium frame with double-link bridge.
- Rugged and waterproof.
- Exceptional performance even in low light conditions- perfect for hunting at dawn or at dusk.
- Wide field of view and comfortable viewing experience.
- Ergonomic, ambidextrous, intuitive controls.
- Lightweight armored body.
Package Contents:
- Zeiss Victory RF 10x54mm Abbe-Koenig Prism Rangefinder Binoculars
- Eyepiece Cap
- Protective Lens Cap
- Carrying strap
- Magnetized Premium Carrying Case
- Lens Cleaning Cloth
- Instructions
- Warranty Card
- Quality Certificate