1 of 1 images
Zeiss S Image Stabilization 20x60mm Porro Prism Binocular, Black, Large, NSN 9005.10.0040, 526000-0000-000
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
20% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: ZS-BI-526000A-526000-0000-000
MPN: 526000-0000-000
UPC: 740035761537
20% Bonus Bucks
$9,999.99
SP Bucks$2,000.00
Product Info for Zeiss S Image Stabilization 20x60mm Porro Prism Binocular
Zeiss S Image Stabilization 20x60mm Porro Prism Binocular is part of our massive variety of Zeiss Optics. Make sure to check out the full range of Binoculars from Zeiss that we present at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Zeiss S Image Stabilization 20x60mm Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Zeiss |
| Color: | Black |
| Magnification: | 20 x |
| Objective Lens Diameter: | 60 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | Yes |
| Eye Relief: | 13 mm |
| Exit Pupil: | 3 mm |
| Field of View, Linear: | 156 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 60 degrees |
| Optical Coating: | ZEISS T* Multi-Layer Coating, Customized to Each Lens |
| Binoculars Focus System: | Individual Eyepiece Focus |
| Twilight Factor: | 34.6 |
| Interpupillary Distance: | 57 - 73 mm |
| Close Focus: | 45.9 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -7 - 7 dpt |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistant Mark: | 0.4 bars |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 10.8 in |
| Weight: | 58 oz |
| Finish: | Black |
| Fabric/Material: | Polycarbonate |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Height: | 10.8 in |
Features of Zeiss 20x60S Image Stabilization Binoculars w/ High Twilight Performance:
- Mechanical Image Stabilization
- High Image Quality
- High Resolution
- High Twilight Performance
- Waterproof
- No Batteries Required
- Rubber Armoring
- Shock Absorption
- Rubber Eye Cups
Package Contents:
- Zeiss S Image Stabilization 20x60mm Porro Prism Binocular