00:30
01:44
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Yeti Silo
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Yeti The All-Season Strong Silo Jug
1 of 12 images
Yeti Silo 1/2 Gallon Jug w/Straw Cap
2 of 12 images
Yeti Silo 1/2 Gallon Jug w/Straw Cap
3 of 12 images
Yeti Silo 1/2 Gallon Jug w/Straw Cap
4 of 12 images
Yeti Silo 1/2 Gallon Jug w/Straw Cap
5 of 12 images
Yeti Silo 1/2 Gallon Jug w/Straw Cap
6 of 12 images
Yeti Silo 1/2 Gallon Jug w/Straw Cap
7 of 12 images
Yeti Silo 1/2 Gallon Jug w/Straw Cap
8 of 12 images
Yeti Silo 1/2 Gallon Jug w/Straw Cap
9 of 12 images
Yeti Silo 1/2 Gallon Jug w/Straw Cap
10 of 12 images
Yeti Silo 1/2 Gallon Jug w/Straw Cap
11 of 12 images
Yeti Silo 1/2 Gallon Jug w/Straw Cap
12 of 12 images
Yeti Silo 1/2 Gallon Jug w/Straw Cap
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Bonus Bucks
New
Earn Bonus Bucks
12% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
Show In Stock Only
4 Models AvailableColor
All
Search
$60.00
SP Bucks$7.20
$60.00
SP Bucks$7.20
$60.00
SP Bucks$7.20
$60.00
SP Bucks$7.20
Product Info for Yeti Silo 1/2 Gallon Jug w/Straw Cap
Yeti Silo 1/2 Gallon Jug w/Straw Cap belongs to our large collection of Yeti First Aid. Don't forget to have a look at the full selection of First Aid from Yeti which we have at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the equipment and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Yeti Silo 1/2 Gallon Jug w/Straw Cap:
| Manufacturer: | Yeti |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Volume: | 0.5 gal |
| Width: | 6.1 in |
| Height: | 14.6 in |
| Size: | One Size |
| Weight: | 2.25 lb |
| Dimensions: | 14.6x6.1 in |
| Hydration Cap Type: | Straw Cap |
| Cap Color: | Black |
Features of Yeti Silo 1/2 Gallon Jug w/Straw Cap
- Lightweight BPA-free plastic
- As rugged & durable as Roadie Hard Coolers
- 100% leakproof when closed
- Over-engineered fence hook
- Dishwasher safe
- MagSlider Straw Cap and the MagDock Chug Cap are compatible with both sizes of Silo Jug
Package Contents:
- Yeti Silo 1/2 Gallon Jug w/Straw Cap