1 of 11 images
Wulf Optics Nova 20-60x80mm Dual Focus Spotting Scope
2 of 11 images
Wulf Optics Nova 20-60x80mm Dual Focus Spotting Scope
3 of 11 images
Wulf Optics Nova 20-60x80mm Dual Focus Spotting Scope
4 of 11 images
Wulf Optics Nova 20-60x80mm Dual Focus Spotting Scope
5 of 11 images
Wulf Optics Nova 20-60x80mm Dual Focus Spotting Scope
6 of 11 images
Wulf Optics Nova 20-60x80mm Dual Focus Spotting Scope
7 of 11 images
Wulf Optics Nova 20-60x80mm Dual Focus Spotting Scope
8 of 11 images
Wulf Optics Nova 20-60x80mm Dual Focus Spotting Scope
9 of 11 images
Wulf Optics Nova 20-60x80mm Dual Focus Spotting Scope
10 of 11 images
Wulf Optics Nova 20-60x80mm Dual Focus Spotting Scope
11 of 11 images
Wulf Optics Nova 20-60x80mm Dual Focus Spotting Scope
Tap Tap to Zoom
New Product
We’ve just added this new product to Shoptics. Be the first to get it!
- Color:
- Green
- Objective Lens Diameter:
- 80 mm
- Eye Relief:
- 18 mm
- Exit Pupil:
- 4 - 1.33 mm
- Field of View, Linear:
- 3575 m at 1000 m
- Field of View, Angle:
- 2 - 1 degrees
- Scope Body Type:
- Angled
- Weight:
- 1240 g
Code: 5NR-SS-WN6DFPB0-WU6505
MPN: WU6505
UPC: 5060712114803
$274.99
SP Bucks$5.50
Product Info for Wulf Optics Nova 20-60x80mm Dual Focus Spotting Scope
Wulf Optics Nova 20-60x80mm Dual Focus Spotting Scope is part of our massive selection of Wulf Optics Optics. Be sure to browse the complete line of Optics from Wulf Optics that we feature at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Wulf Optics Nova 20-60x80mm Dual Focus Spotting Scope:
| Manufacturer: | Wulf Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 80 mm |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 4 - 1.33 mm |
| Field of View, Linear: | 3575 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 2 - 1 degrees |
| Scope Body Type: | Angled |
| Zoom: | Yes |
| Weight: | 1240 g |
Features of Wulf Optics Nova 20-60x80mm Dual Focus Spotting Scope
- 2060x magnification with 80mm objective lens for brightness and detail
- Dual focus system with coarse and fine wheels for precision control
- Wide real field of view: 2.01.0 / 3575m at 1000m
- Comfortable 18mm eye relief and 4.01.33mm exit pupil range
- Rugged, lightweight 397mm angled body with exceptional price-to-performance value
Package Contents:
- Wulf Optics Nova 20-60x80mm Dual Focus Spotting Scope