1 of 1 images
WTW Multi Model 197I 3F30-110
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
WTW Multi Model 197I 3F30-110 has been discontinued by WTW and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Lab Equipment & Other yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for WTW Multi Model 197I 3F30-110
WTW Multi Model 197I 3F30-110 is part of our large variety of WTW Lab Equipment & Other. Don't forget to have a look at the complete line of Lab Equipment & Other from WTW that we present at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for WTW Multi Model 197I 3F30-110:
| Description: | MULTI 1970I METER ONLY |
| Unit: | Each |
| Properties: | |
| pH Mode | |
| Range: | 0-19.99% |
| Accuracy (±1 digit): | ±0.5% of value |
| Temperature Compensation | |
| Automatic: | -5 to 105°C (23 to 221°F) |
| Manual: | -20 to 130°C (-4 to 266°F) |
| mV Mode | |
| Conductivity Mode | |
| Salinity: | 0-70 ppt |
| Temperature Compensation: | Automatic via IMT Compensation from 0 to 40°C (32 to 104°F) |
| Oxygen Mode | |
| O2 Concentration | |
| Resolution: | 0-600%* |
| O2 Saturation | |
| *Depending on oxygen sensor and medium. | |