1 of 11 images
Winchester Supreme Optics 6x20mm Laser Rangefinder, Black/Gray, WQ-RF-SPRM10-6x20
2 of 11 images
Winchester Supreme Optics 6x20mm Laser Rangefinder, Black/Gray, WQ-RF-SPRM10-6x20
3 of 11 images
Winchester Supreme Optics 6x20mm Laser Rangefinder, Black/Gray, WQ-RF-SPRM10-6x20
4 of 11 images
Winchester Supreme Optics 6x20mm Laser Rangefinder, Black/Gray, WQ-RF-SPRM10-6x20
5 of 11 images
Winchester Supreme Optics 6x20mm Laser Rangefinder, Black/Gray, WQ-RF-SPRM10-6x20
6 of 11 images
Winchester Supreme Optics 6x20mm Laser Rangefinder, Black/Gray, WQ-RF-SPRM10-6x20
7 of 11 images
Winchester Supreme Optics 6x20mm Laser Rangefinder, Black/Gray, WQ-RF-SPRM10-6x20
8 of 11 images
Winchester Supreme Optics 6x20mm Laser Rangefinder, Black/Gray, WQ-RF-SPRM10-6x20
9 of 11 images
Winchester Supreme Optics 6x20mm Laser Rangefinder, Black/Gray, WQ-RF-SPRM10-6x20
10 of 11 images
Winchester Supreme Optics 6x20mm Laser Rangefinder, Black/Gray, WQ-RF-SPRM10-6x20
11 of 11 images
Winchester Supreme Optics 6x20mm Laser Rangefinder, Black/Gray, WQ-RF-SPRM10-6x20
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Black/Gray
- Battery Quantity:
- 1
- Condition:
- New
Code: WQ-RF-ISUOW12-WQ-RF-SPRM10-6X20
MPN: SPRM10-6x20
UPC: 840369204325
List: $249.99Save $20.99
$229.00
SP Bucks$4.58
Buy Together and Save
SP Bucks$4.58
Product Info for Winchester Supreme Optics 6x20mm Laser Rangefinder
Winchester Supreme Optics 6x20mm Laser Rangefinder is part of our greater selection of Winchester Optics. You should definitely take a look at the entire range of Rangefinders from Winchester which we have at everyday discount prices. Browse our full product selection for the tools and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Winchester Supreme Optics 6x20mm Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | Winchester |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 14 mm |
| Field of View, Angle: | 6.5 degrees |
| Field of View, Linear: | 114 yds at 1000 yds |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Maximum Range: | 2000 yds |
| Weight: | 6.17 oz |
| Width: | 1.42 in |
| Length: | 3.86 in |
| Color: | Black/Gray |
| Battery Type: | CR2 |
| Minimum Range: | 5 yds |
| Battery Quantity: | 1 |
| Finish: | Rubber |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Condition: | New |
| Additional Features: | Red LCD Display / Normal, First, Last Targeting Modes / HCD, LOS Ranging Modes |
| Height: | 3.07 in |
Features of Winchester Supreme Optics 6x20mm Laser Rangefinder
- Maximum Range 2,000 yards
- 6x Magnification
- Coated HD Optics
- 100% Waterproof Rubber Armor Housing
- Three Target Modes
Package Contents:
- Winchester Supreme Optics 6x20mm Laser Rangefinder
- Wrist strap lanyard
- Padded carrying case
- Lens cleaning cloth
- User manual
- One CR2 battery