1 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
2 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
3 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
4 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
5 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
6 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
7 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
8 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
9 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
10 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
11 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
12 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
13 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
14 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
15 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
16 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
17 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
18 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
19 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
20 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
21 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
22 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
23 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
24 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
25 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
26 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
27 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
28 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
29 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
30 of 30 images
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W12-0842
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Black/Gray
- Condition:
- New
Code: WQ-BI-SPRM1-W12-0842
MPN: W12-0842
UPC: 840369202253
List: $206.99Save 13%
$179.99
SP Bucks$3.60
Buy Together and Save
SP Bucks$3.60
Product Info for Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular
Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular belongs to our larger selection of Winchester Optics. You should definitely browse the complete selection of Binoculars from Winchester which we supply at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Winchester |
| Color: | Black/Gray |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 10 mm |
| Exit Pupil: | 17.5 mm |
| Field of View, Linear: | 395 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 7.5 degrees |
| Optical Coating: | WINcoat Full Multicoat |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 56 - 73 mm |
| Close Focus: | 10 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 16 mm |
| Weight: | 744 g |
| Finish: | Rubber |
| Fabric/Material: | PPS |
| Condition: | New |
Features of Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular
- High quality BAK4 prisms with high density (HD) glass for brighter, clearer, and crisper detailed images from edge to edge, even in low light conditions.
- Fully multi-coated lenses throughout the optical system for increased light transmission, reduced glare, improved image quality and crisp edge to edge performance.
- Silver coated phase correcting prism lenses for higher light transmission, brighter images with increased contrast.
- Wide Band green objective and eyepiece lens coatings for excellent light transmission and reduced glare.
- High performance PPS thermoplastic chassis construction that balances light weight with rigid construction and rugged durability.
- Nitrile NBR / PVC protective rubber armoring that resists heat & oil, provides excellent shock absorption, provides a slip resistant grip, and has high abrasion resistance for long term use.
- Twist up eyecups for use with or without eyeglasses.
- Nitrogen filled and sealed optical system for fog, water, and dust proof performance.
- Knurled focus adjustment knobs for a secure grip.
Package Contents:
- Winchester Supreme Optics 8x42mm Roof Prism Binocular
- Lens covers
- Cleaning cloth
- Harness
- Padded case
- User manual