1 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
2 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
3 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
4 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
5 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
6 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
7 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
8 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
9 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
10 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
11 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
12 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
13 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
14 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
15 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
16 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
17 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
18 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
19 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
20 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
21 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
22 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
23 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
24 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
25 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
26 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
27 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
28 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
29 of 29 images
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1250
Tap Tap to Zoom
Documents
Earn Bonus Bucks
17% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Black/Gray
- Condition:
- New
Code: WQ-BI-SPRM4-W6-1250
MPN: W6-1250
UPC: 840369202284
17% Bonus Bucks
List: $264.99Save 13%
$229.99
SP Bucks$39.10
Buy Together and Save
SP Bucks$39.10
Product Info for Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular
Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular belongs to our big selection of Winchester Optics. Don't forget to have a look at the full variety of Binoculars from Winchester that we supply at everyday discount prices. Browse our full product selection for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Winchester |
| Color: | Black/Gray |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 10 mm |
| Exit Pupil: | 15 mm |
| Field of View, Linear: | 273 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.2 degrees |
| Optical Coating: | WINcoat Full Multicoat |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 57 - 72 mm |
| Close Focus: | 10 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 175 mm |
| Weight: | 907 g |
| Finish: | Rubber |
| Fabric/Material: | PPS |
| Condition: | New |
Features of Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular
- High quality BAK4 prisms with high density (HD) glass for brighter, clearer, and crisper detailed images from edge to edge, even in low light conditions.
- Fully multi-coated lenses throughout the optical system for increased light transmission, reduced glare, improved image quality and crisp edge to edge performance.
- Silver coated phase correcting prism lenses for higher light transmission, brighter images with increased contrast.
- Wide Band green objective and eyepiece lens coatings for excellent light transmission and reduced glare.
- High performance PPS thermoplastic chassis construction that balances light weight with rigid construction and rugged durability.
- Nitrile NBR / PVC protective rubber armoring that resists heat & oil, provides excellent shock absorption, provides a slip resistant grip, and has high abrasion resistance for long term use.
- Twist up eyecups for use with or without eyeglasses.
- Nitrogen filled and sealed optical system for fog, water, and dust proof performance.
- Knurled focus adjustment knobs for a secure grip.
Package Contents:
- Winchester Supreme Optics 12x50mm Roof Prism Binocular
- Lens covers
- Cleaning cloth
- Harness
- Padded case
- User manual