1 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
2 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
3 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
4 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
5 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
6 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
7 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
8 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
9 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
10 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
11 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
12 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
13 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
14 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
15 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
16 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
17 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
18 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
19 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
20 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
21 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
22 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
23 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
24 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
25 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
26 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
27 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
28 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
29 of 29 images
Winchester Supreme Optics 10x50mm Roof Prism Binocular, Black/Gray, W6-1050
Tap Tap to Zoom
Documents
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts, but you'll still get the best deal out there. This offer won't last long, so don't miss out!
- Color:
- Black/Grey
Code: WQ-BI-SPRM3-WQBISPRM3W61050
MPN: W6-1050
UPC: 840369202277
Blazin' Deal
List: $252.99Save 24%
$193.49
Buy Together and Save
SP Bucks$34.20
Product Info for Winchester Supreme 10x50mm Roof Prism Binocular
Winchester Supreme 10x50mm Roof Prism Binocular is part of our big variety of Winchester Optics. You should definitely look into the complete variety of Binoculars from Winchester that we offer at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the tools and products you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Winchester Supreme 10x50mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Winchester |
| Color: | Black/Grey |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 10 mm |
| Exit Pupil: | 17 mm |
| Field of View, Linear: | 321 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.1 degrees |
| Optical Coating: | WINcoat Full Multicoat |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 57 - 72 mm |
| Close Focus: | 10 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 170 mm |
| Weight: | 920 g |
| Finish: | Rubber |
| Fabric/Material: | PPS |
Features of Winchester Supreme 10x50mm Roof Prism Binocular
- High quality BAK4 prisms with high density (HD) glass for brighter, clearer, and crisper detailed images from edge to edge, even in low light conditions.
- Fully multi-coated lenses throughout the optical system for increased light transmission, reduced glare, improved image quality and crisp edge to edge performance.
- Silver coated phase correcting prism lenses for higher light transmittion, brighter images with increased contrast.
- Wide Band breen objective and eyepiece lens coatings for excellent light transmission and reduced glare.
- High performance PPS thermoplastic chassis construction that balances light weight with rigid construction and rugged durability.
- Nitrile NBR / PVC protective rubber armoring that resists heat & oil, provides excellent shock absorption, provides a slip resistant grip, and has high abrasion resistance for long term use.
- Twist up eyecups for use with or without eyeglasses.
- Nitrogen filled and sealed optical system for fog and water.
- Knurled focus adjustment knobs for a secure grip.
- Tripod adapter compatible (tripod sold separately.)
- Lens covers, cleaning cloth, chest harness, padded case and user manual.
Package Contents:
- Winchester Supreme 10x50mm Roof Prism Binocular