01:16
04:03
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Wiley X Anthem | Built To Protect
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Born on the Battlefield // The Wiley X Story
1 of 3 images
Wiley X WX Recon Active 6 Sunglasses, Captivate Grey/Matte Black Frame, AC6RCN02
2 of 3 images
Wiley X WX Recon Active 6 Sunglasses, Captivate Polarized Black Mirror/Matte Black Frame, AC6RCN05
3 of 3 images
Wiley X WX Recon Active 6 Sunglasses, Captivate Polarized Black Mirror/Matte Grey Frame, AC6RCN08
Tap Tap to Zoom
3 Models Available
Frame Color
All
Lens Color
All
Search
$230.00
SP Bucks$4.60
$160.00
SP Bucks$3.20
$230.00
SP Bucks$4.60
Product Info for Wiley X WX Recon Active 6 Sunglasses
Wiley X WX Recon Active 6 Sunglasses is part of our larger collection of Wiley X Eyewear. Don't forget to check out the complete collection of Sunglasses from Wiley X which we provide at everyday low prices. Browse our full product choice for the gear and products you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Wiley X WX Recon Active 6 Sunglasses:
| Manufacturer: | Wiley X |
| Application: | Duty, Outdoor, Casual, Work, Everyday |
| Temple Length: | 135 mm |
| Polarized: | Yes |
| Age Group: | Adults, Kids |
| Included Accessories: | Removeable Side Shields |
| Quantity: | 1 |
| Condition: | New |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Diameter: | 59 mm |
| Distance Between Lenses: | 17 mm |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
Features of Wiley X WX Recon Active 6 Sunglasses
- RX Ready
- Removeable ANSI Z87-1
- Shatter Proof Lenses
- UVA/UVB Light Blocking Side Shields
- Microfiber Drawstring Bag
- Lightweight frame
Package Contents:
- Wiley X WX Recon Active 6 Sunglasses
- Removeable Side Shields